Gün Olur Asra Bedel - Cengiz Aytmatov

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Gün Olur Asra Bedel - Cengiz Aytmatov konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cengiz Aytmatov Gün Olur Asra Bedel kitap tanıtımı - kitap özeti  Kitabın künyesi

  Üretici :Ötüken Yayınevi
  Türü: Dünya Edebiyatı
  Basım Yeri: İstanbul
  Basım Tarihi: 2010-4
  Basım: 1.
  Sayfa Sayısı: 420
  Dili: Türkçe
  Kapak: Karton Kapak
  Ebat: 120 x 195
  Barkod: 9789754370539


  Kitap hakkında


  Cengiz Aytmatov’un bütün dünyada geniş yankılar uyandıran bu romanı, yürek paralayan, tüyler ürperten bir haykırıştır. Fakat umutsuz bir çırpınış değil, aynı zamanda tutsaklığa karşı bir meydan okuyuştur…

  Romanın kahramanı Yedigey Cangeldin, cepheden döndükten sonra, Kazak bozkırlarında küçük bir aktarma istasyonunda çalışmaya başlar. Burada tanık olduğu ve uzak geçmişine çağrışım yapan olaylar, gerçekte bir siyasi rejimin gümbür gümbür çöküşünün nedenleridir.

  Aytmatov, kaçınılmaz olan bu çöküşü eserleriyle hızlandıran yazarların başında gelir. Yedigey, ölen emektar arkadaşı Kazangap’ın cenazesini mezarına götürürken, kendisinin ve milletinin geçmişini, acı-tatlı, düşündürücü yanlarıyla bir bir gözlerinin önünden geçirir. O gün “asra bedel bir gün olur” onun için. Sevdikleri kişinin cenazesini Nayman’ların kutsal mezarlığına götürdükleri zaman, orada bir uzay üssünün kurulmuş olduğunu görürler ve cenazenin gömülmesine izin verilmez. Öte yandan, Rus-Amerikan ortak araştırması sonunda kozmonotlar, uygarlık düzeyi Dünyanınkinden çok daha yüksek bir gezegen keşfederler. Bu gezegende yaşayanlar dünyalılarla ilişki kurmak isterler. Fakat daha yüksek bir uygarlığı, daha iyi bir yönetimi kendileri için zararlı gören dünyalı yöneticiler bu isteği reddederler.

  Kurgu-bilime dayanan bu bölüm, eseri asla bir kurgu-bilim romanı haline getirmez. Yazar bu eserde, geçmişi, bugünü ve yarını bir arada gözler önüne sermek ustalığı gösterir… Romanda derin ve temiz aşklar, efsane ve masallar, KGB’nin acımasız uygulamaları, okuru heyecandan heyecana sürükler. Aytmatov, o eşsiz anlatım gücü ile “insanlarımızı mankurt olmaktan kurtaralım” mesajını vermektedir. Neden mankurt? Bunu romanda anlatılan bir Nayman efsanesinden öğreniyoruz: Juan-Juan’lar, tutsak ettikleri genç savaşçılara, akıl almaz bir işkence usulü ile geçmişlerini unuttururlar. Geçmişini unutan tutsak, artık bir “mankurt”tur. Anasını babasını, çocuklarını bile tanımaz. Yeni efendisinin emriyle ve ona yaranmak için öz anasını öldürmekten çekinmez… Bu kadar da değil… Aytmatov, birbirinden ilginç ve sürükleyici konuları bütünleştirerek sunmasını en iyi bilen yazardır.

  Kitap kapağı

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gün Olur Asra Forum Tarih
Cengiz Aytmatov-Gün OLur Asra BedeL Kitap Özetleri & E-Kitaplar 21 Mart 2009
Güneş olmasaydı ne olurdu hikaye örneği Masallar-Hikayeler-Destanlar 30 Ocak 2017
Güneş olmasa ne olurdu maddeler halinde kısa Uzay ve Gökyüzü 27 Ocak 2017
Günümüz dünyasında neden hala savaşlar olur? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Dünyada tüm maddeler saydam olsaydı bugünkü yaşantımızda neler farklı olurdu kısaca Eğitim Bilgileri 4 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş