Gün ışığı azaldıkça ruh hali de bozuluyor

'Psikoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 6 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Gün ışığı azaldıkça ruh hali de bozuluyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gün ışığı azaldıkça ruh hali de bozuluyor

  Kış depresyonu, günlerin kısalmasından ve bunla ilişkili olarak güneş ışığının da azalmasından kaynaklanıyor. Gün ışığı azaldıkça mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonini taşıyan protein azalıyor ve depresyon riski artıyor.
  Mevsim geçişlerinde, özellikle de kışa girerken insanların kendilerini daha kötü, daha sıkıntılı hissettikleri bilinen bir gerçek. Ancak bilinmeyen bunun altında yatan asıl neden. Neyse ki Kanadalı bilim adamları, zaman zaman kış depresyonu olarak da bilinen ruh hali değişikliklerinin nedenlerini bizler için daha anlaşılır hale getirdi.

  “Mevsimler değişirken insan beyninin kimyası da değişiyor, bu da zaman zaman kendimizi kötü hissetmemize ve hatta depresyona sürüklenmemize neden olabiliyor.”
  Kanadalı bilimadaları, insanoğlunun mevsimlere göre değişen ruh haline ilişkin araştırmalarını kısaca böyle anlatıyor.

  Araştırmaya göre insanları depresyona sürükleyebilen, deyim yerindeyse elden ayaktan kesen kış depresyonu, günlerin kısalmasından ve bunla ilişkili olarak güneş ışığının da azalmasından kaynaklanıyor.

  Uzmanlar, gün ışığı azaldıkça beyinde ruh halini düzenleyen ve çoğu zaman mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonini taşıma görevi üstlenen bir proteinin seviyesinin de azaldığını ve insanların kendilerini daha kötü hissetmeye başladıklarını söylüyor.

  Bu yüzden de insanlar enerjilerini yitiriyor, çok yemeye başlıyor ve daha fazla vakitlerini uyuyarak geçirmek istiyor. Yani kış depresyonunun altında değişen beyin kimyası yatıyor.

  Araştırmaya göre güneşli coğrafyalarda yaşayanların daha enerjik ve neşeli olmasının nedeni de gün ışığının süresine göre değişen beyindeki protein düzeyi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gün ışığı azaldıkça Forum Tarih
Bugün Ayın Işığı Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 13 Ocak 2012
Güneş ışınları dünyamıza nasıl ulaşır, Gün ışığı dünyaya nasıl gelir ulaşır? Uzay ve Gökyüzü 24 Ağustos 2011
Güneş Işığı Ne Renktir? Uzay ve Gökyüzü 23 Haziran 2011
Geçmişten Günümüze Işığın Gelişimi Tarihi Bilgiler 11 Mayıs 2011
Sanat Etkinlikleri - Güneş Işığı İle Gölgelendirme Tekniği Okul Öncesi Eğitim 22 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş