Günümüzde Şiddet Ya Barbarlık Ya Sosyalizm - Leo Panitch - C. Leys

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Dine tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Günümüzde Şiddet Ya Barbarlık Ya Sosyalizm - Leo Panitch - C. Leys konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Günümüzde Şiddet Ya Barbarlık Ya Sosyalizm - Leo Panitch - C. Leys kitap tanıtımı - kitap özeti


  Kitabın künyesi
  Günümüzde Şiddet Ya Barbarlık Ya Sosyalizm
  C. Leys, Leo Panitch

  Yordam Kitapları

  » Diğer
  » Genel

  Fiyatı : 18,00 TL

  Nisan 2010, 288 sayfa, ISBN: 9789944122986


  Kitap hakkında

  Yılda bir kez yayınlanan ve Türkçe basımını Yordam Kitap'ın üstlendiği Socialist Register'ın 2009 sayısı şiddet konusuna eğiliyor.

  Günümüz dünyasının karşı karşıya olduğu şiddetin çapı ve yaygınlığı, aşağıdaki başlıklarda acilen ciddi çözümlemelerin yapılmasını zorunlu kılıyor: “terörle mücadele” ve direniş karşıtı savaş; terör ve kontr-terör; intihar bombacıları ve işkence; iç savaşlar ve anarşi; kentsel çete savaşları; kadına yönelik kronik şiddet.

  Günümüz dünyasındaki bu şiddet, her iki dünya savaşı ile karşılaştırılabilecek ölçekte insani trajedilere neden olmakta. Dünyaya hâkim olan küresel kapitalizmin nirvanası, milyonlarca kişi için vahşi bir ölümle karşılaşma korkusu içinde yaşamak anlamına geliyor.

  Giriş makalesi, günümüz şiddetinin ölçeği ve çeşitliliğine genel bir bakış sunarken, aynı zamanda bir kez daha temel soruyu soruyor: sosyalizm mi, barbarlık mı? Diğer makalelerde, dünyanın çeşitli bölgelerinden örneksel önem taşıyan şiddet vakalarının doğası ve kökleri masaya yatırılıyor. Samir Amin, John Berger, Henri Bernstein, Vivek Chibber; kitaba katkıda bulunan yazarlardan bazıları.

  Kitap kapağı
  [​IMG]
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş