Günü Birlik Tatil Yeri Kazdağı

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Fatma tarafından 31 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Günü Birlik Tatil Yeri Kazdağı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Günü Birlik Tatil Yeri Kazdağı

  Bu kez Kuzey Ege'nin yemyeşil beldesi Kazdağı'nı ve Küçükkuyu Sahilini dolaşacağız. Küçük otellerin sıralandığı dağlar, denizle ve doğayla içiçe oksijen dolu bir tatil vaadediyor.

  [​IMG]  Kuzey Ege'de Assos'un yakınındaki Kazdağı, son yılların gözde tatil beldelerinden. Yeşilyurt Köyü ve Küçükkuyu bu bölgenin turizm merkezleri.


  Kazdağı'na İstanbul yönünden gelecekler, feribotla Bandırma'ya gelip, Balıkesir yolundan buraya ulaşabiliyor. Diğer bir alternatif ise Çanakkale üzerinden gelmek.


  Sahile inen yollar biraz virajlı olduğu için dikkat etmek gerekiyor.

  [​IMG]

  Kazdağı'nın mitolojik adı İda Dağı. Dünyanın ilk güzellik yarışmasının burada yapıldığı Kazdağı ile ilgili anlatılan efsaneler arasında.


  Muhteşem doğası ile bu bölge yürüyüş yapmak ve yeşille içiçe olmak isteyenlere birçok imkan sunuyor.

  [​IMG]

  Kazdağı'nın eteklerindeki Yeşilyurt Köyü taş evleriyle tam bir Ege kasabası havasında ve şimdi bu evlerin bazıları butik otel olarak hizmet veriyor.


  Yeşilyurt ya da diğer adı ile Büyük Çetmi'nin merkezinde ve çevresinde birçok butik otel var. Bu oteller doğal ortamda tatil yapmak isteyenlere hizmet veriyor. Zaten başta tepedeki Öngen Otel olmak üzere çoğu tesis, yeni bir tatil anlayışının örnekleri. "Sürdürülebilir turizm" ya da kısa olarak soft turizm olarak nitelendirilen tarzla, geleneksel turizm anlayışının o bölgeye verdiği zararın en aza indirilmesi hedefleniyor. Yemekler, yöresel doğal ürünlerle yapılıyor, çevre korunuyor.

  [​IMG]


  Fakat bu yerler doğallık içinde de olsa, son derece konforlu tesisler. Bu yüzden Yeşilyurt bölgesindeki bu otellerde kısa bile olsa tatil yapmanın maliyeti oldukça yüksek.


  Yeşilliğin içine kurulmuş Çetmi Han, Kazdağı'nın en eskilerinden. Sahibi Fahir Bey aynı zamanda şair. Zaten bu bölge birçok sanatçı ve yazarın tatil için tercih ettiği bir yer.


  Kazdağı çevrede sanayi olmaması ve esintinin çok olması sayesinde Türkiye'nin en temiz havalı yerlerinden biri konumunda. Bol oksijenden mi yoksa göz alabildiğine yeşilden mi bilinmez ama burada saatler biraz yavaş çalışıyor sanki.


  Yeşilyurt'un en yeni otellerinden biri de Bam Teli Yol Konağı ve Şarapevi. 9 ay önce açılan otelin 3 odası var. Sadece yemek için gelenlere de hizmet veriyor. Dünyanın birçok yerinden gelen şaraplar burada bulunabiliyor. Fakat bölgede üzüm yetişmediği için, yerel şarap bulunmuyor. Zaten bununla ilgili uyarıyı kapıya bile asmışlar.


  Yukardaki köyden gelip, Yeşilyurt'a yerleşen Teslime Hanım, oteli evi gibi benimsemiş. Yufkalı hellim peyniri yemeden gitmeyin diyor.

  [​IMG]


  Yeşilyurt bölgesinin tepesindeki Öngen Country Otel, Erguvanlı Ev, Manici Kasrı da bölgenin diğer otellerinden bazıları.


  Küçükkuyu sahilinde ise, hem deniz kenarında olup hem de her bütçeye uygun konaklama imkanları var. Buradaki oteller, pansiyonlar ve kamp alanlarında, her yaştan turiste rastlamak mümkün.

  Küçükkuyu'daki upuzun plajlardan denize girilebiliyor. Su pırıl pırıl, ama sahil taşlı olduğu için iskeleyi tercih edenler çok.


  Kazdağı civarında konaklayanlar, denize girmek için çoğunlukla Küçükkuyu sahilini tercih ediyor. Burada otellerin kendi plajları, daha çok bir beach club havasında hizmet veriyor.


  Küçükkuyu sahili de bölgedeki diğer plajlar gibi taşlı. Fakat sahil mavi bayraklı.


  Kısacası denizi, güneşi, doğası, şifalı otları ve tertemiz havası ile Kazdağı çevresi, sağlık dolu bir tatil vaadediyor. Biz de şimdi bu bölgeye tepeden bir kez daha bakmak üzere, yukarılara doğru çıkıyoruz. İsteyenler için çevrede Adatepe, Assos, Tahtakuşlar Çamlıbel Köyü, Altınoluk gibi yörelerde konaklamak ve gezmek mümkün.

  ULAŞIM
  BANDIRMA-KAZDAĞI 200 KM
  * BALIKESİR YA DA ÇANAKKALE ÜZERİNDEN GİDİLİYOR
  ÇANAKKALE-KAZDAĞI 90 KM
  * EZİNE AYVACIK ÜZERİNDEN GİDİLİYOR


  YEMEK
  İDA KÖY ÇİFTLİK EVİ 0266 387 34 02
  BAM TELİ YOL KONAĞI 0286 752 05 00
  KAZDAĞI YEŞİLYURT RESTORAN 0286 752 63 84  KONAKLAMA
  ÇETMİ HAN 0286 752 61 69
  ZEYTİNBAĞI 0266 387 37 61
  ÖNGEN COUNTRY OTEL 0286 752 24 34
  ERGUVANLI EV 0286 752 56 76
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Günü Birlik Tatil Forum Tarih
'Sevgililer Günü'nde kedimle birlikte olurum' Haber Arşivi & Gündem 10 Şubat 2010
Marmaris'ten günübirlik alternatifler Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 22 Temmuz 2009
Geçmişten günümüze hava ulaşımındaki gelişmeler kısaca Hava ve Deniz Taşıtları 10 Şubat 2017
Geçmişten günümüze insanlar yazıyı hangi nesneler üzerine yazmıştır kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 10 Şubat 2017
Galile'yi dünya dönüyor dediği için yargılayanlar günümüzde yaşasaydı neler hissederlerdi? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 8 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş