Gümrüksüz satış mağazaları sil baştan

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 29 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Gümrüksüz satış mağazaları sil baştan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA (ANKA)- Gümrük Müsteşarlığı, gümrüksüz satış mağazalarının açılış ve faaliyet esaslarında radikal değişikliğe gidiyor.

  Tüm mağaza ve depoların gümrük bölgesine giriş-çıkış yerleri içinde yer alması zorunluluğu getirilirken, gümrük bölgesi dışındaki mağazaların izinleri altı ay sonra iptal olacak. Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı'nın Gümrüksüz Satış Mağazaları Yönetmeliği'nde değişiklik yapan yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce kara, hava, deniz, demir yolu sınır kapıları itibarıyla Türkiye gümrük bölgesine giriş ve çıkış yerleri dışında faaliyet göstermekte olan mağaza ve depoların açılış izinleri 1 Haziran 2009'dan iptal itibaren olacak.

  Mağaza olarak açılmak istenilen yerin mülkiyetine veya tasarruf hakkına sahip kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör ilgili kişileri tarafından mağaza işletmeciliği tek bir işleticiye verilecek. Bu şartı taşımayan, mağaza işletmeciliğinin birden fazla olduğu yerlerde faaliyet göstermekte olan mağaza ve depoların faaliyetlerine; kira sözleşmesinin bitim tarihinde, kira sözleşmeleri aynı tarihte sona ermeyen yerlerde en uzun süreli sözleşmenin sona erdiği tarihte son verilecek.
  Giriş sınır kapılarında mağaza açılabilmesi için başvuru tarihinden önceki aydan başlamak üzere 12 ay içinde toplam en az 30 bin yolcunun giriş; çıkış sınır kapılarında mağaza açılabilmesi için en az 10 bin yolcu, nakil vasıtası sürücü ve hizmetlisinin çıkış yapmış olması gerekecek. Yat limanları konusundaki özel durumları sonuçlandırmaya Müsteşarlık yetkili olacak.

  Açılması talep edilen tüm mağaza veya depolar kara, hava, deniz, demir yolu sınır kapıları itibarıyla Türkiye gümrük bölgesine giriş ve çıkış yerleri içinde yer alacak.
  Başvuru için aranan koşulların yitirilmesi durumunda mağaza ve depoların faaliyetine son verilecek.

  -ALKOLLÜ İÇKİ SATIŞ İZNİ-

  Yolcu çıkışı yapılan sınır kapıları ile sınırlı olmak üzere mağaza işletmeciliği tek bir işletmeci firma tarafından yapılan yerlerde alkollü içki, tütün ve tütün mamulleri dışında eşya satışı yapmak üzere yapılan mağaza açma taleplerinde izin, “gümrüksüz satış mağazası” faaliyetinde bulunabilme koşullarını taşıyan ve asıl işletici firma ile işletme sözleşmesi bulunan firmalara verilecek.

  Diplomatik muafiyetlerden yararlananlar ile yabancı basın yayın organlarının yabancı uyruklu mensuplarına satış yapmak üzere Ankara'da Esenboğa hava sınır kapısında bir, İstanbul'da Karaköy Limanı deniz sınır kapısında bir olmak üzere toplam 2 adet mağaza açılmasına izin verilecek. İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı'ndan transit geçen gemilere kumanya olarak satış yapmak üzere İstanbul Boğazı'nda Zeyport Limanı deniz sınır kapısında bir, Çanakkale Boğazı'nda Kepez Limanı deniz sınır kapısında bir olmak üzere toplam 2 mağaza açılabilecek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gümrüksüz satış mağazaları Forum Tarih
ABD'ye gümrüksüz ihracatta A harfine dikkat Ekonomi Ve Borsa 6 Kasım 2008
Satış Yönetimi Meslek Elemanlarının Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Satış Yönetimi Meslek Elemanlarının Çalışma Alanları Nedir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Satış Yönetimi Meslek Elemanı Ne Demektir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Satış Yönetimi Ne Demektir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş