Gümrük Memuru

'Meslekler Rehberi' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 23 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Gümrük Memuru konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gümrük işletme programının amacı, gümrük mevzuatı konularında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Gümrük işletme meslek elemanı, maliye ve gümrük bakanlığına bağlı gümrüklerde, özel sektöre ait ithalat ve ihracat bürolarında çalışabilirler veya serbest olarak gümrük komisyonculuğu yapabilirler.

  Gümrük İşletme Programının Amacı : Gümrük işletme programının amacı, gümrük mevzuatı konularında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.

  Gümrük İşletme Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Gümrük işletme programında birinci yıl ekonomi, hukuk, Türk dış ticareti ve uluslararası pazarlama, uluslararası taşımacılık ve depoculuk, kamu yönetimi, beşeri ilişkiler; ikinci yıl da gümrük kanunu ve kambiyo mevzuatı, idari yargı, gümrük vergileri, istatistik, bilgiişlem, gümrük işletmeciliği gibi dersler okutulur, uygulama yaptırılır. Zorunlu staj süresi en az 40 işgünüdür.

  Gümrük İşletme için Gereken Nitelikler : Gümrük işletme programına girmek isteyen öğrencilerin istatistik, hukuk ve sosyal bilimler alanlarına ilgili ve bu konulara yetenekli olmaları beklenir.

  Gümrük İşletme Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteleri :

  GAZİANTEP KİLİS MESLEK YÜKSEKOKULU
  MUSTAFA KEMAL REYHANLI MESLEK YÜKSEKOKULU
  SELÇUK SİLİFKE TAŞUCU MESLEK YÜKSEKOKULU
  TRAKYA EDİRNE MESLEK YÜKSEKOKULU
  MERSİN MERSİN MESLEK YÜKSEKOKULU

  Gümrük İşletme Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Gümrük işletme programını bitirenlere "Gümrük İşletme Meslek Elemanı" ünvanı verilir. Gümrük işletme meslek elemanları gümrük komisyoncusu, ithalat ve ihracat bürolarında uzman eleman, kamu kuruluşlarında ise memur olarak çalışırlar.

  Gümrük İşletme Elemanlarının Çalışma Alanları : Gümrük işletme meslek elemanları, Maliye ve Gümrük Bakanlığına bağlı gümrüklerde, özel sektöre ait ithalat ve ihracat bürolarında çalışabilirler veya serbest olarak gümrük komisyonculuğu yapabilirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gümrük Memuru Forum Tarih
İthalat ihracat ve gümrük ne demektir kısaca FrmArtuklu TatLı SöZLük 31 Mart 2014
Dünya Gümrük Günüyle İlgili Yazı Makaleler-Denemeler 14 Ocak 2012
Dünya Gümrük Günü İle İlgili Şiirler Şiirler 20 Aralık 2011
Gümrük Kelimesinin Tanımı - Gümrük Kelimesinin Açıklaması Konu Dışı Başlıklar 20 Aralık 2011
Dünya Gümrük Günü İle İlgili Konuşma Metni Özel Gün ve Geceler 20 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş