Gümrük İşletme

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 6 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Gümrük İşletme konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gümrük işletme programının amacı, gümrük mevzuatı konularında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Gümrük işletme meslek elemanı, maliye ve gümrük bakanlığına bağlı gümrüklerde, özel sektöre ait ithalat ve ihracat bürolarında çalışabilirler veya serbest olarak gümrük komisyonculuğu yapabilirler.

  Programın Amacı: Gümrük işletme programının amacı, gümrük mevzuatı konularında çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Gümrük işletme programında birinci yıl ekonomi, hukuk, Türk dış ticareti ve uluslararası pazarlama, uluslararası taşımacılık ve depoculuk, kamu yönetimi, beşeri ilişkiler; ikinci yıl da gümrük kanunu ve kambiyo mevzuatı, idari yargı, gümrük vergileri, istatistik, bilgiişlem, gümrük işletmeciliği gibi dersler okutulur, uygulama yaptırılır. Zorunlu staj süresi en az 40 işgünüdür.

  Gereken Nitelikler: Gümrük işletme programına girmek isteyen öğrencilerin istatistik, hukuk ve sosyal bilimler alanlarına ilgili ve bu konulara yetenekli olmaları beklenir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Gümrük işletme programını bitirenlere "Gümrük İşletme Meslek Elemanı" ünvanı verilir. Gümrük işletme meslek elemanları gümrük komisyoncusu, ithalat ve ihracat bürolarında uzman eleman, kamu kuruluşlarında ise memur olarak çalışırlar.

  Çalışma Alanları: Gümrük işletme meslek elemanları, Maliye ve Gümrük Bakanlığına bağlı gümrüklerde, özel sektöre ait ithalat ve ihracat bürolarında çalışabilirler veya serbest olarak gümrük komisyonculuğu yapabilirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gümrük İşletme Forum Tarih
İthalat ihracat ve gümrük ne demektir kısaca FrmArtuklu TatLı SöZLük 31 Mart 2014
Dünya Gümrük Günüyle İlgili Yazı Makaleler-Denemeler 14 Ocak 2012
Dünya Gümrük Günü İle İlgili Şiirler Şiirler 20 Aralık 2011
Gümrük Kelimesinin Tanımı - Gümrük Kelimesinin Açıklaması Konu Dışı Başlıklar 20 Aralık 2011
Dünya Gümrük Günü İle İlgili Konuşma Metni Özel Gün ve Geceler 20 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş