Gümüşkuşak Köyü Hakkında Bilgi Hamur Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gümüşkuşak Köyü Hakkında Bilgi Hamur Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  gümüşkuşak köyü bilgileri - gümüşkuşak köyü tanıtım - gümüşkuşak resimleri  Gümüşkuşak, Ağrı ilinin Hamur ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün asıl ismi Sevo olup kurtuluş savaşından sonra bölgede müslümanları katleden, toplu imha eden ermenilerin göç ettirilmesinden sonra kurulmuştur...
  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri klasik doğu köyüdür ve yemekleri en meşur yemeği Helise dir.
  Coğrafya
  Ağrı iline 22 km, Hamur ilçesine 10 km uzaklıktadır. haftanın 5 günü istanbul 2 günü ise Ankaradan THY ile kesintisiz ulaşım vardır... havalimani ile köy arası yazın 40 dk civarıdır...ağrı'dan her 20 dk da bir hamur ilçesine yolcu otobusu olup ulaşım konusunda bir problem yaşanmamaktadır...köyden ağrı merkeze sabahları 06:30-08:00 arası 7-8 transit veya otobus akşamları (ağrı'dan) ise 14:30-16:30 arası köye ulaşım vardır...
  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. koyde kışları kısmen soğuk geçer. Ancak köy yolları kapanmaz ve ya 1-2 gün kapanır... Kar kalınlığı 1-2 mt bulur... Tanık olunduğunda şaşmamak gereklİdir... Koyümüzün içme suyu şebekesi vardır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 304
  2000 285
  1997 270
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bunun dışında ot satarak geçimini sağlayan yok değildir...Bir kaç kişinin arıcılık yaparak geçimi sağlandığı bilinsede bunlar bu köyden değildir alakaları bile yoktur. Bunun dışında Köyde kömür yerine TEZEK adı verilen tabiri pek caiz değil ama hayvanın gübresinden elde edilen bir naturel madde kullanılmaktadır. Zehirlenme oranı %0 dır... Köyde bu vakadan hastaneye kaldırılan olmamıştır hani olsa bile pek götürülmediği bilinen bilimsel bir gerçektir. Buna şaşılmalımıdır, bilinmemektedir!... Tavuk,horoz,kaz,ördek,hindi, yer yer tavşan (M.S 2000 yasaklanmıştır, nedeni her yeri tünel gibi kazıp evlerin çökmesine neden olmaları)gibi kümes hayvaları ile geçim sağlanmaktadır. Bu arada Tavşan bir kümes hayvanı değildir.

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş