Gümüşkavak Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gümüşkavak Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sorgun Gümüşkavak Köyü - Gümüşkavak Köyü Hakkında - Gümüşkavak Köyü Tanıtımı - Gümüşkavak Köyü Resimleri

  Gümüşkavak, Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: CİHANGİR ÖZCAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 354 423 13 53

  Cep Telefonu: 0 537 351 60 44

  Tarihi

  Köyün tarihi ile ilgili olarak somut bir bilgi olmamakla beraber köy etrafındaki eski mezarların oluşu vb bulgular tarihinin çok eski yıllara dayandığının göstergesidir. Köyün daha önceki adı "Pöhrek" olup, pöhrek'in kelime anlamı pınara gelen suyun pınara yakın bir yerde oluşturulduğu küçük havuzdan pınara sevk edildiği yer anlamındadır, daha sonra köy içerisinde dikili olan 50 yıl yaşında olan kavak tan isim alınmış gümüş ismi takılarak gümüş kavak ismini almıştır. Köyün kuruluşu göç alarak gerçekleşmiştir.

  Kültür

  Köyün düğünleri hala eskisi gibi devam edip düğünler 4 gün sürer eskiden köy odaları vardı. Şu an ise köyde odaların yerini cem evi almıştır. Gelen misafirler burada ağırlanır. Aynı misafirperverlik devam etmektedir. Köyün meşhur yemekleri helle aşı, meşur mercimekli pilavı, arabaşı, kuru fasülyesi, madımak,işleme,sıkmaç,vb.

  Coğrafya

  Yozgat iline 57 km, Sorgun ilçesine 21 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 178
  1997 179

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa Köyden nüfusun belli kısmı yurt dışında çalışmakta olup yaz tatilleride köye katkıda parasal yardımda bulunurlar.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak stabilize yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.koyumuzun çok guzel insanı vardır.Köye bir yabancı geldiğinde yemek yedirilmeden gönderilmez akşam kalacak bir yeri olmayanlar mutlaka birileri tarafından misafir edilirler.ve ayrıca köyümüzde yıllar öncesinde yapılan ancak son yıllarda bırakılan bir alışkanlık olan cem köyümüz insanları tarafından benimsenmiş ancak imkânlar elvermediği için unutulmustur.

  Daha fazla bilgi için TIKLAYIN  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gümüşkavak Köyü Hakkında Forum Tarih
Gümüşkavak Köyü Alanya Antalya Antalya Tanıtımı 30 Mart 2010
Gümüşkavak Köyü Posof Ardahan Ardahan Tanıtımı 11 Mart 2010
Gümüşkavak Ayla-hulusi Tüzün İlköğretim okulu Alanya Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş