Gümüşhanede Mera Acılışı

'Karadeniz Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 15 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Gümüşhanede Mera Acılışı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gümüşhanede Mera Acılışı

  Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, “Mera varlığı yönünden çok zenginiz ama otlayacak hayvan varlığımızı çok az” dedi.


  Gümüşhane Tarım İl Müdürlüğü tarafından merkeze bağlı Kocapınar köyü yaylasında mera ıslah çalışmalarının tamamlanması üzerine açılışa katılan Vali Enver Salihoğlu, “Mera varlığı yönünden çok zenginin ama otlayacak hayvan sayımız çok az “ dedi.

  Beraberinde Vali Yardımcısı Mehmet Demiral, İl Tarım Müdürü Hasan Irkın, Çevre ve Orman Müdürü Hayretti Yıldırım, Gümüşhane Ziraat Odası Başkanı Temel Ağaç ve tarım müdürlüğü yetkilileri ile mera ıslah çalışmaları tamamlanan Kocapınar köyü merasının açılışına katılarak incelemelerde bulunan Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, burada yaptığı açıklamada Gümüşhane’nin mera ve yayla yönünden çok zengin olduğunu söyledi.

  Vali Salihoğlu, “ Yaylamızda tarım müdürlüğümüz tarafından taş toplama ve gübreleme gibi ıslah çalışmaları tamamlandı. Ama maalesef yayla var sürü yok. Şu anda bu yaylada 40 adet büyükbaş hayvan var. Kocaman yayla bomboş. Meraları ıslah edip, hayvanlar çıksın rahat otlasın diye çalışmalar yapıyoruz ama otlayacak hayvan varlığımız çok az. İlimizde 380 dolayında yayla tescil ettik. Ama maalesef içlerinde boş olan yayla çok. Biz yaylalarımızda otlayan hayvanlar görmek istiyoruz. Küresel ısınma ve beraberinde getirdiği gıda yetersizliği hayvancılığa daha çok önem verileceğini gösteriyor. Yaylalarımızda çimenler, otlar büyürken boş yere sararması bizleri elbette üzüyor. Dünya küresel ısınma sorunu ile karşı karşıya. Bu nedenle yaylalarımızı çok iyi değerlendirmek, hayvancılığa çok önem vermek zorundayız. Yoksa açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz” dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gümüşhanede Mera Acılışı Forum Tarih
Gümüşhanede Bulunan Halk Eğitim Merkezleri Nelerdir Gümüşhane Tanıtımı 19 Ocak 2012
Gümüşhanede Bulunan Tarihi Yerler Gümüşhane Tanıtımı 31 Ocak 2011
Gümüşhanede Bulunan Öğrenci Yurtları Üniversiteler 28 Temmuz 2010
Gümüşhanede gezilecek yerler Karadeniz Bölgesi 15 Nisan 2009
Gümüşhanede Keneye Karşi Mücadele Karadeniz Bölgesi 15 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş