Gümüşdüğme faydası

'Şifalı Bitkiler' forumunda Dine tarafından 9 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Gümüşdüğme faydası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gümüşdüğme 20-60 cm yükseklikte kuvvetli kokulu ve otsu bir bitkidir. Yaprakları parçalı parçalar seyrek ve tüylü olup; kapitulumlar dalların ucunda 5-30 çiçekli kümeler halinde toplanmıştır.
  Kapitulumlar 13-22 mm çapında kenardaki çiçekler dil biçiminde ve beyaz ortadakiler tüp şeklinde ve sarı renklidir. 1980 lerin başında bitkinin taze yaprakları bazı Avrupa ülkelerinde migrene karşı (Günde 2-3 taze yaprak ekmek içine konularak veya bal ile ezilerek yemek suretiyle) kullanılmaya başlanınca modern herbalisler bazı üniversiteler ve klinikler bir dizi araştırmaya başladılar.
  1980 lerin başlarından itibaren yapılan bu bilimsel araştırmalar migrene karşı pozitif sonuçlar verince Gümüşdüğme binlerce yıldan sonra tekrar ilgi çekti. Gümüşdüğme bitkisinin etken maddesi olan parthenolidlerin ağrıyı ileten prostoglandinleri ve migreni tetiklediğine inanılan serotonin hormonunun üretimini engellediği kılcal damarlarda platelet (kanın pıhtılaşmasını sağlayan küçük hücreler) oluşumunu azalttığı bu araştırmalar neticesinde bulunmuştur.
  Faydası : Yapılan çalışmalar Gümüşdüğmenin migrenin sıklığını ve şiddetini azalttığını göstermektedir. Ek olarak migrene eşlik eden bulantı baş dönmesi ve depresyon gibi semptomlarda da bir azalma gözlenmiştir.
  Gümüşdüğmenin migrene karşı etkisini hissedebilmek için birkaç ay (1-2 ay) düzenli kullanımı büyük önem taşımaktadır. Yakın zamanda İngiltere de yapılan bir araştırmada ise Gümüşdüğmenin içeriğinde temel yağlar flavonoid glikozitler pinen türevleri ve kostik asite ilave olarak yeni bir flavonol olan ve tanetin adı verilen anti-inflammatuar (anti-inflammatory) etkili bir madde bulunmuştur.
  Bu etkisinden dolayı söz konusu bitki İngilterede romatoid artrit veya artrit (Arthiritis-mafsal-eklem iltihabı) tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. (Bu çalışma Phytochemistry dergisinin Ocak 1995 baskısında yayımlanmıştır.)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gümüşdüğme faydası Forum Tarih
Kitapların bize nasıl faydası vardır? Kitap Özetleri & E-Kitaplar 15 Eylül 2015
Fatiha Suresinin Faydası Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 23 Temmuz 2012
İnternetin Önemli Faydası Nedir İnternet ve Network 17 Temmuz 2012
Faydasız Baş Mezara Yaraşır Konulu Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 3 Mart 2012
Dut Pekmezinin Faydası Nelerdir? Şifalı Bitkiler 12 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş