Gümüşbel Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gümüşbel Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gümüşbel Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Gümüşbel Köyü - Seyitgazi - Gümüşbel Köyü Hakkında  Gümüşbel, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün tarihi kesin olarak bilinmemekte.Ancak Batı trakyadan gelen göçmenlerin yerleştikleri ve adının Hüsnüabat olduğu daha sonra mabaşı(subaşı)olarak anıldığı bilinmektedir.Kurtuluş Savaşıyıllarında Yunan ordusu karargah olarak köye yerleşmiş olup köylü köyü terkederek başka köylere gitmiştir.Yunan ordusu gidince köylü tekrar evlerine dönmüştür. Köyün ilk öğretmeni ve okul müdürü Fethi Esandal olup yakındaki Çengiş köyündendir.Daha sonra İlköretim Genel Müdürlüğü görevide yapmıştır.Daha sonraki yıllarda Kadir Köroğlu,Adil Üreksoy,H.Sinan Yiğit , Şerafettin Turan Bu görevde bulunmuşlardır.

  Kültür
  Köyde okul Müdürlüğü yapan Adil Üreksoy 'un köyle ilgili gazetelerde yazıları yayınlanmıştır.Ayrıca kendi yazdığı şiirleri internette yayınlanmaktadır.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 54 km, Seyitgazi ilçesine 12 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 210
  1997 198

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Muhittin Erol
  1999 - Cemil EŞEN
  1994 - İsmet ÖZMEN
  1978 - İsmet ÖZMEN
  1977 - Bünyami Yılmaz

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol taşlık olup asfaltlanmamıştır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​
   

Bu Sayfayı Paylaş