Gümüşbağlar Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gümüşbağlar Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  gümüşbağlar köyü bilgileri - gümüşbağlar köyü resimleri - gümüşbağlar köyü tanıtım  Gümüşbağlar, eski adıyla Mürüdü, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür

  Tarihi

  Köy osmanlılar ve selçuklular döneminde yerleşim yeri olarak kullanılmıştır ermenilerin de yerleşim yeri olarak kullanmaları, bulunan kalıntılardan anlaşılmıştır.köyümüz selçuklular döneminde yerleşen ve elazığın türkleşmesini sağlayan çubukuoğullarından gelen insanlardan oluşur.tamamı türk ve türkçe konuşurlar.elazığın türkmen kültürüne bağlı ve yaşayan bir türk köyüdür.550-600 yıllık türk geçmişi olan bir köydür..

  şimdiki muhtar ibrahim gecekuşudur.

  KÖYÜN TARİHİ KALINTILARI:Eski köy yerleşim alanı şu anda köy önü diye adlandırılan kısımdan Çırçır suyunun bulunduğu(Çortunlu galacuh tepe ile Benzinlikten Harabe diye adlandırılan yaklaşık 1km.karelik bir alanı kaplamaktaymış. Bu bilgi bahsettiğimiz bölgede bulunan tarihi kalıntılardan anlaşılmaktadır. Şu andaki köy anayolunun çevresinde hangi devirden kaldığı bilinmeyen çok sayıda topraktan yapılmış,küp ve kap kaçak parçaları bulunmaktadır.Özellikle birbuçuk metre derinlikte ve tandır şeklinde kapağı olan bir küp halen bir bahçenin içinde toprak seviyesinden aşağıda sağlam olarak bulunmaktadır. Diğer kalıntılar bina temel kalıntıları,ile yığma tepe şeklinde olan çortunlu tepe bulunmaktadır.Bu yığma tepenin ne amaçla yapıldığı bilinmemektedir.Bu tepenin kuzey eteğinde taban seviyesinde taşlardan çıkan kaynak suyu bulunmaktadır. Rivayete göre hamam olarak kullanılan binalar mevcutmuş. Ayrıca harabe diye adlandırılan bölgede bina temelleri ve son yıllara kadar su sarnıcı bulunmaktaydı. Bu bölgenin çevresinde çok eski dönemlerden kaldığı belli olan mezarlıklar bulunmaktadır. Köy Tarihi Harput-Çemişgezek-Sivas yolu üzerinde bulunan bu eski yerleşim yerinde olduğu, hatta bir adet köprü kalıntısıda bulunmakadır. Bugüne kadar bu bölgede arkaolojik yada tarihi bir araştırma yapılmamıştır
  Kültür

  Köyün önemli yemekleri harput yöresiyle aynıdır.içli köfte,harput köfte,bulamac ve orcikleri ile meşhurdur.köyde ayrıca keladoş, sırın,yarpuzlu çorba yemekleri dayanılmaz damak tadlarıdır.
  Coğrafya

  Elazığ merkezine 7 km uzaklıktadır.yüksek bir yapıya sahiptir.harputun arka kısmında yer alır ayrıca harputa asfalt yolu vardır arası 4 km dir.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.yazın diğer köylere nazaran serindir.kışın ise çok şiddetli soğuklar görülmekte olup,hatta çoğu gün don olayı yaşanır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 486
  2000 571
  1997 -
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.hizmet sektöründe ve memur olarak çalışan çok sayıda vatandaşı vardır.önemli mertebe kaydeden kişileri bulunan bir köydür

  Elazığ merkeze 7 kilometre uzaklıkta olan köy, yerleşim olarak yaklaşık yarısı toplu, kalan yarı haneler ise dağınık yerleşim şeklinde bir konuma sahiptir. Gümüşbağlar köyü karayazı diye adlandırılan kuru tarım alanı olarak verimli topraklara sahiptir.Susuz olarak yetiştirilen kavun ve karpuz hiç su verilmeden tabii ortamda tam bir organik ürün olarak eşsiz tad ve özelliklere sahiptir. Karayazı denilen bu susuz tarlalarda nohut,arpa,buğday gibi ürünler yetiştirilmektedir. Tarımsal faaliyet olarak köy çevresinde özellikle dağınık yerleşim olan bağlar diye adlandırılan kısımlarda çok verimli üzüm ve meyve bahçeleri ile,sebze üretimi yapılmaktadır. Köyün diğer bir tarımsal faaliyet alanı herbir hanede yetiştirilen süt inekçiliği,ile birkaç aile tarafından yapılan koyun yetiştiriciliği olarak görülmektedir.

  Köyün çevresinde bulunan volkanik oluşumlar sonucu bolca taş ocakları bulunmaktadır.Elazığ'da tuğla ve betonarme bina yapımının olmadığı 40 yıl kadar önceleri Elazığda yapılan binaların taşları bu köy halkından oluşan taşçılar tarafından temin edilmekteydi.

  Ayrıca henüz asfalt kaplamanın kullanılmadığı yıllarda yine bu köy Elazığ cadde ve sokaklarının parke taşlarını temin etmekteydi.Köy halkının çoğunğu o yıllarda taş işçiliği ile uğraşmaktaydı. Gümüşbağlar köyü Elazığ'ın Doğu Kuzova bölgesinin ilk başlangıç bölümünde olup,Çevre köylerin yol kavşağı konumundadır.Doğu kuzova bölgesinin tüm köylerinin yolları,Gümüşbağlar köyü eski adı ile Mürüdü bağlarının merkezi konumunda bulunan Çırçır benzinliğinde birleşmektedir.Şu anda bu bölgede betonarme binalar için mıcır ve kum imal edilmektedir.

  DOĞU KUZOVA BÖLGESİ

  Bu kadar elverişli bir konuma sahip olan Gümüşbağlar köyü ve civar köylerden oluşan Doğu kuzova bölgesinin %95 civarındaki arazileri susuz olarak ekilip biçilmektedir.Halbuki bu bölge keban baraj gölüne en uzak köy arazisi olarak en fazla 20 kilometre uzaklıktadır. Bu kadar baraj gölüne yakın olan Doğu kuzova bölgesi baraj gölü suyu ile sulama imkanına kavuşturlabimiş olsa eşsiz vermlilikte bir arazi olacaktır. Bu bölgenin tek dezavantajı rakım farkı ve meyilli bir arazi yapısına sahip olmasıdır.Ancak bu çağda 300 hatta 500 metre rakım farkı olan bir göl ile arazilerin suya kavuşturulması basit bir pompalama tekniği olarak yapılabilir.

  Şayet bu konu ciddi olarak araştırılır ve uygulamaya konulursa,Elazığ tarımsal ürün ve tarımsal sanayi ürünü yetiştirilen pilot bir bölge olma özelliğini bir kat daha artırmış olacaktır.
  Doğu Kuzova bölgesinin diğer önemli bir projeside Elazığ-Pertek-(Hozat-Çemişgezek)Tunceli-Pülümür-Erzincan-Erzurum yol bağlantısını sağlayacak Pertek köprüsünün yapılmasıdır.

  1960 lı yılların sonlarına kadar,Keban baraj gölünde su tutulana kadar bu bölgeden Elazığ-Tunceli-Erzincen-Erzurum-Karadeniz bölgesi yolu çok yoğun olarak faaliyet göstermekteydi.Bu yol o yıllarda Adanadan Karadeniz kadar giden sebzenin yolu olarak ünlü idi. O yıllarda bu yolda Ulusoy,Çavuşoğlu,Tarhan,Fındıklı Toros,Kantarcı,ve İran yurizm firmalşarının otobüsleri gece gündüz sürekli yolcu taşımaktaydı.

  İşte geçmiş yıllarda bu kadar canlı ve hareketli bir bölge olan Doğu Kuzvanın başlangç noktası olan Gümüşbağları köyü bu konumu ile yeniden cidi bir değerlendirme ve planlama konusu olarak ele alınmalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  -2009-ibrahim GECEKUŞU'

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak - yerel net
  vikipedi - özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gümüşbağlar Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş