Gümüşalan Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gümüşalan Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erbaa Gümüşalan Köyü Bilgileri - Mürüs Köyü - Gümüşalan Köyü Hakkında - Gümüşalan Köyü Tanıtımı - Gümüşalan Köyü Resimleri


  Gümüşalan, Tokat ilinin Erbaa ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:ERBAA

  İl: TOKAT

  Tarihi

  Eski adı MÜRÜS olan köyümüzün adının nereden geldiği ve ne anlama geldiği bilinmemektedir.(Edit:Hakiki bir mürşid-i kâmile gelip bu ilmi öğrenmek isteyen bir mümin, nefsinin terbiyesi için ilk adımı atmış olur. Artık o mürşide kendini teslim etmiş ve manen biat etmiş olur. Bu maksatla bir mürşide gelip bağlanan kişiye mürüs yani Allah'ı isteyen kişi denir. MÜRÜS Adı 1960 yılında GÜMÜŞALAN olarak değiştirilmiştir. Güneyindeki kaya mağaları ve kuzeyindeki Kilise yeri mevkiindeki kilise kalıntılarının Bizans dönemlerine ait olduğu bilinmektedir. Şimdiki GÜMÜŞALAN köyüne 1755 yılında Sivas,Yozgat,Kars,Artvin,Ordu yörelerinden gelen dokuz aile yerleşmişler ve köyün kurulmasını sağlamışlardır. Bunlar; Mustafabeyoğulları :(TEMİZ,ALTUNTAŞ, ÖZTÜRK,ÜNVER,ERDEM,YILDIRIM) Kacaalioğulları (GÖKTÜRK) İbooğulları :(DÜNDAR) Yığmanoğulları :(YIĞMAN,ULUSOY) Torunoğulları :(TORUN) Söylemezoğulları:(ÖZSAYIN,DEMİR,DEMİREZEN) Turitoğulları:(TANDOĞAN) İmamoğulları :(ÖZSOY) ve Madenoğulları aileleridir. Daha sonra Erdemirler ailesi, Artvin'den gelerek önce Engelli köyüne yerleşmişler buradan Gümüşalan köyüne gelmişler.Korkmazlar ailesi Taşovanın Kuşuf köyüne gelmişler, buradan Gümüşalan köyüne gelerek yerleşmişlerdir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Gümüşalan, Erbaa'nın Kuzey Doğusunda Canik Dağı üzerinde Y harfi şeklinde kurulmuş olup, İlçe merkezine 25, il merkezine 107 kilometre mesafededir. Köyün doğusunda Alahtiyan(GÜNEBAKAN), batısında Aray(YAYLALI), kuzeyinde Madenli, Ahratdağı(AKGÜN), güneyinde Geliğin (ÇAMDİBİ) ve manasköy (PINARBEYLİ) köyleri bulunmaktadır.

  Tarım arazi miktarı 4480 hektar olmasına rağmen yerinin engebeli, rakımının yüksek olması tarım uygulamalarını yetersiz kılmakta ve dışarıya göçlere neden olmaktadır.Doğuda Alahtiyan Tepesinden Kireç Tepesi mevkiine, Batıdan Karadereden Şelbek mevkiine, Kuzeyden Barak Yaylasına, Güneyden Değirmen Deresinden Ateş Kayasına kadar uzanır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 471
  2000 567
  1997 594

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: SALİH ÜNAL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0356-739-10-55

  Cep Telefonu: 0 (543) 789 15 58

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Salih Ünal
  1999 - Zeki Altuntaş
  1994 - Zeki Altuntaş
  1989 - Zeki Altuntaş
  1984 - Hisar Temiz

  Altyapı bilgileri

  Köyümüzde geçen yıllarda yolları asfaltlanmıştır. Eğitim öğretim faliyetlerine 1943 yılında başlamış, 1983'de okul yapılarak devam edilmiştir. 1986 yılında aynı okula ek derslik yapılmıştır. 1990 yılında Bozyazı Mahallesine iki derslikli okul açılarak eğitim çalışmaları genişletilmiştir daha sonra köylerden şehire göçler artmasıyla çocuk sayısıda azalmıştır ve bozyazı ilköğğretim okulu kapatılmıştır.Köyün okur yazar oranı % 94 dür. Elktirik 1979 da Telefon 1991 de bağlanmıştır. 3 adet cami vardır 3. camii kayabaşı mahallesine yapılmakta. Köyümüzün 3 içme suyu şebekesi vardır.

  Eksiklikler:

  Sağlık ocağı Kanalizasyon Köy Evi Ptt Şb.

  İle Uzaklığı: 107 km

  İlçeye Uzaklığı:25 km

  Rakım: 950 m

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Kaynak :gumusalankoyu sitesi


  Gümüşalan Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gümüşalan Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş