Gümüşçevre Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gümüşçevre Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Gümüşçevre Köyü Zara - Gümüşçevre Köyü Hakkında Bilgiler - Gümüşçevre Köyü Resimleri

  Sivas
  Bilgiler
  Nüfus 1002 (2007)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58700
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Zara

  Gümüşçevre, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Gümüşçevre köyü köklü bir tarihe sahip olup 2.yüzyılda Bizans ermenileri tarafından kurulmuş hızlı gelişerek erzincan sivas arasında önemli bir ticaret ve konaklama merkezi olmuştur.Yıllarca çeşitli uygarlıkların egemenliğine girmiştir. ilk olarak Bizans egemenliğinde olan şehir daha sonra Eretna devleti egemenliğine girmiştir şehir o yıllarda sivas tan sonra bölgenin önemli merkezlerinden biri dir. fakat daha sonra bölgedeki savaşlar sehrin sık sık el değiştirmesi gümüşçevre nin o yıllarda gelişmesini engellemiştir.14.yy da iran şahı timur tarafından işgaledilen şehir yağmalanmış bu da yetmezmiş gibi birde şehir yakılıp,yıkılmıştır. şehir adeta haritadan silinmiştir. Dönemin padişahı yıldırım bayazıd han bu durumdan rahatsız olup bölgeye oğlu ertuğrul komutasın da bir ordu göndermesi şehir için bir kurtulma fırsatı olabilcektir fakat bu ordunun savaşı kaybetmesi hatta sivasın da kaybedilmesi şehrin yeniden inşa edilememesi ne neden olmuştur. yıllar sonra 16.yy da ticaret kervanlarından birinin tesadüfen bölgede konaklarken bulduğu değerli para ve altınlar bu bölgeye yeniden rabeti arttırmıştır. çeşitli yerlerden göç alan bu tarihi şehir yavaş yavaş gün ışığna çıkmaktadır.17.yy-18.yy arası sivas a bağlı sancak(kasaba) merkezi olan kemeriz sivas-erzincan arasında yine önemli bir merkez olmuştur. bu yıllardan sonra bir türlü gelişemeyen kemeriz 19.yy da da gerekli yatırım ve istihdam oluşamıyınca o yıllardaki sancak(kasaba)komşuları zara ve hafik in gerisinde kalmıştır. bir süre daha sancak(kasaba) olarak kalan kemeriz cumhuriyet ilanından sonra 1925 yılında köye dönüştürülmüştür.Eski adı Kemeriz olan gümüşçevre köyü bu adı 1992 yılında almıştır.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyün gelenek ve göreneklerini yaşatmak için 1967 yılında bir dernek kurulmuştur. Bu tarihten itibaren düzenli olarak İstanbul'da her yılın 6.ayının 2.haftasında geleneksel kır gezileri düzenlenmektedir. 2002 yılından itibaren gümüşçevrede de kendiside gümüşçevreli olan ülkemizin değerli iş adamlarından Sn. Ahmet ÇUHADAROĞLU'NUN katkılarıyla Çuhadaroğlu Şenlikleri adı altında güreşlerin ve yöresel halk oyunlarının sergilendiği geleneksel şenlikler oluşturulmuştur.Bununla beraber sivas yöresinin tüm yemekleri gümüşçevre mutfaklarında mevcuttur.


  Sivas iline 87 km, Zara ilçesine 17 km uzaklıktadır.
  İklim ]

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 artık sayamıyoruz...
  2007 2
  [[2000
  1997 1000000
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.2004'ten beri köyde 1000 kovan arı bulunmaktadır. bu sebeten dolayıda arıcılık artmaktadır.sulu tarım yapılmaktadır.örneğin; patates,fasulye vb. damızlık hayvan üretimi yapılmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Abdullah Celep
  2004 - Abdullah Celep
  1999 - Ömer Sevindirik
  1994 - Mehmet Taşova
  1989 - Halil Sevindirik
  1984 - Muhlis canyakar
  1960 - Hüsnü Yüksel
  1830 - Kerim Yüksel(padişah 2.mahmut döneminde muharlık yapmıştır o zamanki soyadı karahüseyin ogulları)

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve 2008 sezonu itbari ile eğitim-öğretime açılmıştır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gümüşçevre Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş