Gülyazı Köyü Uludere Şırnak

'Şırnak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gülyazı Köyü Uludere Şırnak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gülyazı Köyü Uludere - Gülyazı Köyü Hakkında - Gülyazı Köyü Tanıtımı - Gülyazı Köyü Resimleri
  İlçe: ULUDERE - İl: ŞIRNAK

  Köy Muhtarı: NADİR ENÇ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:

  0 (486) 357 21 20


  Şırnak
  Bilgiler
  Nüfus 3372 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 73600
  Alan Kodu 0486
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
  İl Şırnak
  İlçe Uludere
  Web Sitesi

  Gülyazı, Şırnak ilinin Uludere ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Köyün adı resmi kayıtlarda 60'lı yıllara kadar "Bijuh" ismiyle geçmiştir. Bu isim Türkiye cumhuriyetinin türkleştirme politikalarının sonucu olarak değiştirilip "GÜLYAZI" olarak Türkçeleştirilmiştir. Orjinal ismi "Bêjuh" olup web'teki bazı kayıtlarda Becuh, Becu, Becü ismiyle bilinir. Bejuh ismi, kesin olmamakla birlikte, Ermenice bir isimdir. Kürtçe karşılığı olmasına rağmen, Kürtler'den önce Ermeniler'in bu yerleşim alanında bulunması, ismin Ermenice olduğu varsayımını güçlendirir. Kürtçe kelime anlamı "be-cuh" yani "yersiz" anlamına gelmektedir. 1850'li yıllarda Ermeniler'in bulunduğu dönemlerde, yarı göçebe hayatı yaşayan Irak'lı Şahbaz isminde aşiretine mensup şahıs,Tanin yaylasına çıkma amaçlı, gidip gelmekten yorulup, ailesiyle köye yerleşti. O yıllara kadar köyde Ermeniler'e ait 5 ev bulunmaktaydı ve 6. haneyi kurarak Ermenilerle beraber Bejuh'ta yaşamaya başladı. Cumhuriyet donemine kadar Goyan aşiretine mensup birkaç aile de köye yerleşti. 1900'lü yılların başında Ermeniler, sosyal ve politik nedenlerle köyü terketti. Milli Mücadele döneminde İngilizler, köyü ve çevresini işgal etmek için bir gurup asker yolladı ve Bejuh halkı tarafından geri püskurtülerek köyün T.C. sınırları içinde kalması sağlandı.
  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur

  1969-1971 yılları arasında köyde ilkokul öğretmenliği yapan Muhammet Alpaslan AKDOĞAN'ın verdiği bilgiye göre; Köyün ilk camii 1970 yılında inşa edilmiştir. İlk ulaşım yolu (stabilize) 1971 yılında yapılmıştır. (Yol açılmadan önce Uludere ile ulaşım katır ve atlarla yaklaşık 5-6 saatte dağ aşılarak sağlanmaktaydı.) Köy o dönemde tahminen 35 haneden oluşmaktaydı. Ceviz ağaçları, sincapları ve laleleri meşhurdu. Köyün tüm su ihtiyacı (temizlik, içme suyu..vs) içinden geçen dereden, gıda ve gaz yağı temini çoğunlukla Irak Zaho'dan sağlanmaktaydı. Köyde yaşayan tüm (öğretmen, asker vs.) misafirler köyden ayrılırken tüm köy halkı tarafından 'ayrılık kayası' olarak adlandırılan yere kadar uğurlanırdı.
  Köyde öğretmen sıkıntısı yoktur

  köyde bulunan bazı hizmetler

  * internet cafe
  * balık tesisi
  * Alabalık lokontası
  * sağlık ocağı
  * lise
  * iki ilköğretim okulu
  * ptt acentesi  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. KÖYÜN İKLİMİ GÜNEY ANADOLU KARASAL İKLİMDİR.
  2007 7548
  2000 3372
  1997 1982
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım,ve hayvancılığa dayalıdır.


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 4. Jandarma Sınır Tabur Komutanlığı Gülyazı Köyünde konuşludur. 2004 yılı itibariyle birçok lise kurulmuştur. Düğünleri ile ünlü güzel bir köydür.düğünleri 3 gün 3 gece sürer hakkariye 90km uludereye 35 km şırnağa 75kmdir. bilardo salonu kapatılmış ama internet cafesi faaliyettedie. ceviz ağaçları yoğunluktadir ve tatları güzeldir. köyün genlinin geçim kaynağı küçükbaş hayvancılık ve korucukuktur.kuzey ırak sınırına 15 km vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

 2. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gülyazı Köyü Uludere Forum Tarih
Gülyazı Köyü Çarşamba Samsun Karadeniz Bölgesi 28 Nisan 2010
Şırnak - Uludere - Uludere Gülyazı Lisesi Liselerimiz 14 Haziran 2010
Şırnak - Gülyazı Çok Programlı Lisesi Liselerimiz 12 Haziran 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş