Gülyayla Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gülyayla Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yozgat Gülyayla Köyü - Dağboymul köyü - Gülyayla Köyü Hakkında - Gülyayla Köyü Tanıtımı - Gülyayla Köyü Resimleri
  Gülyayla, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyün bundan önceki adı Dağboymul'dur.


  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri tamamen Türk ve müslüman bir kültürden gelip, gayet muhafazakar bir kimliğe sahiptir. Köyün en meşhur yemekleri başta ARABAŞI ÇORBASI,BİLİMUM SEBZE YEMEKLERİ ve ET YEMEKLERİDİR. Ayrıca köyün dağlarında ilkbahar mevsiminde mantar yetişmektedir.

  Coğrafya

  Yozgat merkezine 35 km uzaklıktadır. Gülyayla Türkiye'nin iç anadolu bölgesinin Yozgat iline bağlı bir köydür. Komşu köyler Bişek, Akyamaç, Gülloluk, Bacılı, Sarıçiçek'tir. Köyün arazisi oldukça engebelidir. Makinalaşmanın yaygınlaşması ve yerşekillerinin engebeli olması dolayısıyla eskiden ekilen tarlalar günümüzde ekilememektedir. Köyün ormanı vardır köylüler yakacaklarını buradan sağlarlar. Köyde yetişen bazı ürünler(sebzeler); domates, salatalık, marul, maydonoz..(meyveler); elma, armut, kayısı, erik, alıç, ceviz ...(baklagil) nohut, fasülye,...(tahıllar) buğday, arpa, çavdar, fiğ...

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları serin kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Köye en fazla yağış ilk bahar düşer. Buna bağlı olarak köyün en yeşil oldu dönem ilk bahar mevsimidir. En az yağışı yazın alır ve köyün en kurak olduğu zamandır.

  Köyün nüfusu kuraklık ve tarım ve hayvancılığın gerilemesi ve yük sek maliyet yüzünden göç edilmeye teşvik ediliyor.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş