Güllüdere Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güllüdere Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum Köyleri - Aşkale Güllüdere Köyü - Güllüdere Köyü Hakkında - Güllüdere Köyü Tanıtımı - Güllüdere Köyü Resimleri  Güllüdere, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyde tarihi bir kale bulunmaktadır.(Pırtın Kalesi).Demir kale olarakta bilinir.köyün güneydoğusunda ve 1 km uzağındadır.Bu köy 1700 yıllarda bir çiftlik olarak kurulduğu rivayet edilmektedir.Sonra ki yıllarda Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferinden sonra Tercandan götürüp mısıra yerleştirtiği uç beylerinden Keyf Osman isimli uç beyinin burayı beğenmeyip geri dönerek bu çiftliğe yerleşmesi buranın büyümesini sağlamıştır.köye sonradan gelen aillerde bulunmaktatır.Şuanki halkı biri birinin hısım ve akrabasıdır.Zamanın evliyalarından Maranbaba isimli şahsiyetinde mezarı buradadır.Köy çok göç vermiştir.Yurdun değişik illerinde çok sayıda yaşayan Güllüdereli bulunmaktadır.Yoğun olarak izmire yerleşmişlerdir.Ülkemizin birçok yerleşim yerinde Güllüdereli üst düzey bürokrat ve yönetici görev yapmaktadır.21. dönem MHP izmir millet vekili Yusuf KIRKPINAR güllüderelidir. Köyün eski adı pırtındır.

  Coğrafya

  Erzurum iline 52 km, Aşkale ilçesine 7 km uzaklıktadır.Doğusunda Abdalcık,Merdiven ve Ortabahçe(Cinis),güneydoğusunda Düzyurt ve Bağırsak,güneyinde Yaylayolu(Kilisecik)ve Dereköy,güneybatısında Hacımahmut ve Hatuncuk,batısında Yeniköy,kuzeybatısında Aşkale,kuzeyinde Küçükgeçit(Küçük çağdarıç),kuzeydoğusunda Kandilli sınır komşularıdır.28 Mart 2004 yılında meydana gelen deprem köyde büyük hasara yol açmıştır.Köy, devlet tarafından eski köyün batısına moderin bir şekilde yeniden inşa edilmiştir. Köyün güneyi dağlık ve verimsiz olmasına rağmen,mera olarak kullanılan yaylalarla kaplıdır.kuzeyi ise geniş bir o kadarda verimli ova ile örtülüdür.Civar köylerin ot ve saman ihtiyacı bu ovada üretilen mahsüllerle karşılanır.Yaylalarından çıkan kaynak suları karasu nehrinin ana kolunu oluşturur. çırık,çekilli,koğalık,tüfekçi,gölçayır(sallıgöze), yetimler,koşkoçan,kırkpınarlar,karapınarlar,komlar düzü,şoraklar,kurunli,petırın pınarı,kahveciler vs. su kaynaklarının bazılarıdır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 662
  2000 652
  1997 632


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde 2 adet mandıra bulunmaktadır. Fakat şuan birisi atıl durumdadır.Halk orta düzey bir yaşantıya, bazıları ise üst düzey gelire sahiptir. Son zamanlarda kurulan kooparatif ile devlet teşvikli alınan inek türü köy halkının ekonomisene olumlu katkı sağlamıştır. Köyün büyük baş hayvanlarının tamammına yakını cins hayvanlardan müteşekkildir.Eski yıllara rağmen koyun sayısında bariz şekilde azalma görülmektedir.Seksenli yılarda onbin civarında olan koyun sayısı günümüzde bin civarındadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - DURSUN BOZO
  2004 - NAİM KIRKPINAR
  1999 - NACİ KIRKPINAR
  1994 - NACİ KIRKPINAR
  1989 - MUHSİN AKSAKAL
  1984 - CANİP ATİK

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı var ve kullanılmaktadır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan asfaltır,elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca cep telefonu şebekeleri(turkcel,avea,vodafone)bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güllüdere Köyü Hakkında Forum Tarih
Güllüdere Köyü Merkez Kütahya Kütahya Tanıtımı 9 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş