Güllüce Köyü Ezine Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güllüce Köyü Ezine Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güllüce Köyü Ezine Bilgileri -Güllüce Köyü Hakkında - Güllüce Köyü Tanıtımı - Güllüce Köyü Resimleri  İlçe: EZİNE - İl: ÇANAKKALE

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Çanakkale
  Bilgiler
  Nüfus 329 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 17600
  Alan Kodu 0286
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Çanakkale
  İlçe Ezine
  Web Sitesi
  Güllüce, Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı bir köydür.


  TARİHİ

  Güllüce Köyü'nün eski ismi Mormat'tır. Mormat ismi, Türkçe dil kurallarına her yönden uygundur. Mor ve mat sözcüklerinin bileşimiyle oluşmuştur.Ezine -İzmir asvaltından Güllüce köyü'nü seyrederken o yörenin ve gökyüzünün sürekli mor bir renge büründüğünü görürsünüz.Doğanın köy çevresine verdiği bu olağanüstü güzellik köyün belli belirsiz görünmesine neden olur. Atalarımız bunu görmüş ve bu adı vermişler.Bir çok köyün adı gibi, MORMAT sözcüğü de Rumca sanılarak köyün ismi gereksiz yere değitirilmiştir. Köyün ilk yerleşimci ailesi Macaristan'ın kaybedilmesi sonucunda geri dönüp gelen göçmenlerin olduğu nesilden nesile aktarılmştır.Onların soyundan gelenler şu anda burada yaşamaktadırlar. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonucu gelen [Kafkasya göçmenlerinin de Osmanlılar tarafından köye yerleştirilmesi ile nüfusu artmıştır.Cumhuriyet döneminde az sayıda da olsa bir kaç kez balkan göçmenleri de devlet tarafından iskan edilmiştir.Askerlik,imamlık vb.nedenlerle Anadolu'nun çeşitli yerlerinden gelip yerleşenlerinde kaynaşması ile renkli bir köy oluşmuştur.

  TARİHİ ESERLER KALINTILAR:

  Köy çevresinde herhangi bir arkeoloik araştırma yapılmamıştır.Mormat köprüsü denilen 1957 tarihli köprünün yüz metrelik mesafesinde suyun akış yönünde zamana karşı direnen bir köprü ayağı bulunmaktadır.Kesme taşlardan yapılmıştır.Karşı taraftaki ayağın üzerine bina yapılarak yok edilmiştir.Yeni ve eski köprülerin ellişer metrelik mesafesinde kaidesi oldukça yüksek olan ve merdivenle çıkılan bir hamam kalıntısı yakın zamana kadar varlığını sürdürüyordu.Menderes Çayına paralel olarak uzanan tepelerde görülen kalıntılardan buralarda çok geniş alanların geçmişte yerleşim yeri olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır.Tarım ve hayvancılığa çok elverişli olan bu bölgenin Truvalılardan günümüze kadar çeşitli kavimlerin yurdu olduğu anlaşılmaktadır.
  Kara Menderes ovasına ve çevreye hakim olan Dikilitaş Tepesi'nde yakın zamana kadar bulunan büyük bir çukurun öyküsü yaşlılar tarafından anlatıldığına göre Osmanlıların son dönemlerinde bu çevreye hakim olan derebeyi artığı bir kişi tarafından yağmalanmıştır.Tepenin adından da anlaşılacağı gibi burada bir ibadet yerinin olma ihtimali çok yüksektir.1960'lı yıllarda köye gelen bir yabancı araştırmacının basılı eserinde bahsettiği köylülerin üzüm pekmezi yapımında kullandığı bir adet lahit ile birkaç sütunu görmeye gelen arkeologların incelemesi sonnucunda köye iki kilometre uzaklıkta bulunan eski mezarlığın çok tanrılı dinler dönemi olmak üzere,Hıristiyan ve Müslüman mezarlığı olarak kullanıldığı belirlenmiştir.Önemli bir SİT alanı olabilecek bu yer günümüzde defineciler tarafından yağmalanmış durumdadır.

  Kültür

  Köy nüfusunun tamamı okuma yazma bilmektedir.Cumhuriyetin ilk yıllarında köy odasında açılan kurslarla sıfır olan okur yazarlık oranı hızla artmaya başlamıştır.Ezine ilçe merkezine yakın olmasının avantajı ile köy odasında başlayan aydınlanma devlet-köylü işbirliği ile yapılan ilkokul ile birlikte hızla artmıştır.Taşımalı eğitim ile birlikte okul çağındaki çocuk ve gençler ilçe merkezindeki okullarda eğitim öğretim görmeye başlamıştır.
  Köyde kapalı düğün salonu bulunmaktadır.Günlük gazete okuyanların sayısı da oldukça fazladır.
  Köy erkekleri cumhuriyet döneminin getirdiği kılık kıyafet değişikliğine hemen uymuştur.Buna karşılık kadınlar ferace deilen,ön kısmı açık siyah renkli yöresel kıyafetlerini yakın zamana kadar giymeye devam etmişlerdir.Günümüzde ferace kullanan kadın kalmamıştır.Geçmişte nişan,düğün,bayram vb.eğlencelerde kadınlarla erkekler ayrı yerlerde bulunurken günümüzde bu adetler de değişmiştir.
  1960'lı yıllara kadar eğlencelerde Çanakkale yöresinin halk oyunları oynanırken yerini yavaş yavaş popüler kültüre bırakarak adeta unutulmuşken Köy Muhtarlığı ve Halk Eğitim Müdürlüğü'nün ortak kurslarıyla gençler arasında benimsenerek geçmişteki önemini tekrar kazanmıştır.
  Özellikle hıdrellez ve dini bayramlarda tüm köy halkının katıldığı şenlik ve eğlenceler,günümüzde hoş bir seda olarak kalmıştır.Köy halkı gelenek ve görenekleri uygulamaktadır.ilçeye yakın olmasından dolayı değişimleri kolayca yakalamaktadır.


  Kaynak:MUSA ŞAHİN
  Güllüce Köyü

  Coğrafya [değiştir]

  Güllüce Marmara Bölgesinde,Çanakkale iline 50 km, Ezine ilçesine 5 km uzaklıktadır.Çanakkale-İzmir Kara yoluna beş km. uzaklıktadır.Çanakkale'nin güney batısına,Ezine'nin kuzey doğusuna düşmektedir.Ulaşım sorunu yoktur.Ezine ve Bayramiç ilçelerine asvalt yol ile bağlıdır.

  İklim

  Akedeniz ikliminin etki alanına girmektedir.Yazlar sıcak ve kurak,kış mevsimi ılık ve yağışlı geçer.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2010 335
  2000 329


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa ve zeytine dayalıdır.İki zeytin yağı fabrikası ile bir adet, Ezine Peyniri üreten mandıra bulunmaktadır.ilçe ekonomisine katkıda bulunan köylerdendir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. en son yapılan yerel seçimlerde köy muhtarı MUSTAFA UYSAL seçilmiştir.halen göreve devam etmektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güllüce Köyü Ezine Forum Tarih
Güllüce Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Güllüce Köyü Hakkında Bilgi Divriği Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Güllüce Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Güllüce Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Güllüce Köyü Hakknda Bilgi Doğubayazıt Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş