Gülkonak Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gülkonak Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  gülkonak köyü bilgileri - gülkonak köyü tanıtım - gülkonak köyü resimleri  Gülkonak, Kırıkkale ilinin Keskin ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Gülkonakköyü'nün eski adı Maşat'tır."Maşat" Gayr-i Müslim mezarlığı demektir. Köy bir mezarlık üzerine kurulmuş. Ancak mezarlığın kimlere ait olduğu bilinmemektedir. Yapılan su şebekesi ve kanalizasyon kazılarında çok sayıda kemik ve bazı küp, çanak kırıkları ve paslanmış çürümüş haç kalıntıları da çıkmıştır. Köy adını bu mezarlıktan almış. Cumhuriyetin ilanından sonra adı Gülkonak olarak değiştirilmiştir. Çok yaşlı kölülerimizin eski nüfus kayıtlarında da Maşat olarak geçmektedir. Tarihi çok eski bir Türkmen köyüdür. Dedelerimiz hayvancılıkla uğraşan konar göçer Türkmenler imiş. Anadolu'ya geldiklerinde Malatya yöresine yerleştirilmişler. Ancak alan dar ve eşki yolu olduğu için Anadolu'nun içlerine ilerleyip şimdiki yerlerine gelmişler. Şu anda köy çeşmesinin bulunduğu yerdeki pınarbaşına yerleşmişler. Mezarlık olduğunu daha önce yerleşen komşu Ceritköyünden öğrenmişler. Ama yerlerini de terk etmemişler.
  Coğrafya

  Kırıkkale iline 39 km, Keskin ilçesine 12 km uzaklıktadır. Köyün kuzeyinde Maşatın Tepe adı verilen bir tepe vardır. Köy tam bu tepenin eşiğine kurulmuştur.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 440
  1997 312
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Başta buğday ve ayçiçeği daha sonra da arpa ve mercimek, kavun, karpuz ve çeşitli sebze yetiştirilmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizazyon yeni muhtarımızın yoğun çalışmaları uzerrine yaptırılmıştır PTT şubesi ve acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyümüüzün meşhur yemeği kadayıf baklava su böreği mantı sayılabilr köyümüzde gençler tarafından kurulan bir çay ocağı mevcuttur köy rakımının yüksek olması nedeniyle kışları çok soğuk yazları serindir ...
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gülkonak Köyü Hakkında Forum Tarih
Gülkonak Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş