Gülistan Köyü Hakkında Bilgi Şefaatli Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gülistan Köyü Hakkında Bilgi Şefaatli Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şefaatli Gülistan Köyü - Gülistan Köyü Hakkında - Gülistan Köyü Tanıtımı - Gülistan Köyü Resimleri
  Gülistan, Yozgat ilinin Şefaatli ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihçe

  Gulistan koyunun simdiki bulundugu alan eskiden gulluk bir alan oldugundandolayi bu koye ilk yerlesen insanlar bu yuzden burasina gul bahcesi anlamina gelen gulistan adini koymuslardir.

  Kültür

  Gülistan köyü 1890 yılında büyüklü mevkiğinden gülistan köyüyünün şimdiki bulunduğu alana gelmiştir.köy halkı kahramanmaraştan gelme olup yabanlı türkmen aşireti olarak bilinir. büyüklü mevkiğine ilk yerleştiklerinde hayvancılık ve deve katarcılığı yapmışlardır. gülistana gelmeden önce yerleşim yeri büyüklü iken 500 hanelik büyük bir köydü. daha sonra mevkide bulunan bataklık ve sivri sinekten dolayı sıtma hastalığı meydana gelmişti. yeni doğan bebeklerde ölüm vakası çoktu,tatlı suyunda uzakta olması sebebiyle büyüklü ovasında ki köy haklı 7 köye bölünmüştür. bunlar rivayete göre kabilenin en büyük çocuğu büyüklüde kalmış daha sonra gülistana gelmiştir. saat isminde ki kardeşi sadin köyü(özce köyü)ne yerleşmiş. medet isminde ki kardeşide medetsiz köyünü kurmuş.kılıç kullanan kardeşide kılıçlı köyüne,bayram isminde ki kardeşide bayram uşağı köyüne,kuşağı ile ünlü kardeşide kurşaklı köyüne, en küçük kardeş ise ismi çopur olup kendide aşık oldugundan çopuraşık köyüne yerleşmiştir. köyler şimdi bile kardeşlerinin ismi ile anılmaktadır.

  gülistana yerleşen kardeşler şimdiki gülistan köyünün etrafında ki değişik mevkilere yerleşmişlerdir. sonrada gülistan köyünün ortasında bulunan çeşmenin etrafına yerlşmişlerdir.

  gülistan köyü ilk olarak Nevşehire bağlı gülşehir ilçesine bağlanmıştır daha sonra Kırşehir ili şimdi Nevşehire baglı olan avanosa,daha sonrada Nevşehi ili kozaklı ilçesine bağlamı. şimdi ise Yozgatın şefaatli ilçesine bağlıdır.

  gülistan köyüynün ismi ise köyde bulunan çeşmenin etrafında söğüt ağacı ve bol çiçekler olduğundan gülistan diye anılmıştır.

  Bu bilgiler Hacı TUFAN tarafından köyün yaşlılarından araştırıp derlenmiştir.

  gülistan köyü ilk olarak Nevşehire bağlı gülşehir ilçesine bağlanmıştır daha sonra Kırşehir ili şimdi Nevşehire baglı olan avanosa,daha sonrada Nevşehi kozaklı ilçeesine bğlanmış.şimdi ise Yozgatın şefaatli ilçesine bağlıdır.

  Coğrafya

  Yozgat iline 60 km, Şefaatli ilçesine 15 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 272
  1997 255

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardırfutbol sahası vardır.koyun adinin verildigi D.S.I nin yapmis oldugu GULISTAN GOLETI bulunmaktadir.

  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gülistan Köyü Hakkında Forum Tarih
Yalan Dünya Dizisi Gülistan Resimleri Diğer Yerli Diziler 30 Aralık 2011
Bostan - Gülistan Şeyh Sadi Kitap, Resim ve Dergi 1 Şubat 2010
GÜLİSTAN (inanç dünyasından dini bilgiler) Dini Sohbetler Dini Forum 12 Ocak 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş