Güldibi Köyü Hendek Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güldibi Köyü Hendek Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güldibi Köyü Hendek Bilgileri - Güldibi KöyüHakkında - Güldibi Köyü Tanıtımı - Güldibi Köyü Resimleri

  İlçe: HENDEK - İl: SAKARYA

  Köy Muhtarı: HÜSEYİN TAŞKIN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:

  0 (264) 656 00 78

  Sakarya
  Bilgiler
  Nüfus 223 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 54300
  Alan Kodu 0264
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Sakarya
  İlçe Hendek
  Web Sitesi
  Güldibi, Sakarya ilinin Hendek ilçesine bağlı bir köydür. Köy, 93 Harbi denilen Osmanlı-Rus savaşı sırasında Artvin'den göç edenler tarafından kurulmuştur. Köyün Şevketiye veya diğer adı ile Kamelet adlı bir mahallesi de mevcuttur. Bu mahalle yine aynı göç sırasında, Murgul'un Kamelet/Kamilet köyünden gelenler tarafından kurulmuştur.

  Tarihi

  Köy, 19. yy sonlarına doğru Artvin'in Murgul ilçesi'nden gelen göçmenlerce kurulmuştur. Aileler önce Adapazarı, sonra Hendek en sonunda bugünkü yöreye yerleşmiş olup, köyün adını "Güldibi" koymuşlardır.

  1877 Osmanlı-Rus harbi (93 harbi) sonrası, Osmanlı devleti tarihinin en ağır yenilgilerinden biriyle bitirir bu savaşı. Ruslar doğuda Erzurum önlerine kadar batıda ise Yeşilköy'e kadar gelirler. 3 Mart 1878 tarihinde yapılan Ayastefanos Antlaşması ile Osmanlı-Rus savaşı sona erer. Antlaşma gereği Osmanlı Devleti'nin elinden çıkan topraklar arasında Batum ve civarı da bulunuyordu. Osmanlı Ordusu bölgeyi terk ederken, oradaki halkın bir kısmı da ordu ile birlikte akın akın Anadolu'ya geliyordu.

  Ruslar bölgeyi ele geçirince bu topraklarda kalan ve müslüman olan halk dağlara sürülmüş veya bölgeyi terk etmeye zorlanmıştır. Yine bir grup yaşadıkları bölgeyi terk edip Batı Anadolu'ya doğru yola koyulmuşlar. Batum'dan kalkan aileler önce İstanbul-İzmit-Adapazarı-Mersin-İskenderun ve Samsun'u dolaştıktan sonra önce Hendek ilçesine daha sonra da şu anda köyün bulunduğu Çam Dağı eteklerindeki ormanlık alana yerleşirler.

  İlçedeki bir çok köyün ortak özelliği olduğu gibi, Batum ve civarından göçedenler, bu yeni topraklarda göçettikleri köylerin adlarıyla yeni yerleşim yerleri oluşturmuşlar, bir çoğu köy bütünlüğünü bozmadan aynı isimli köylerde hep beraber yerleşmişler, bir kısmı da akrabalık ilişkileriyle yeni topluluklar oluşturarak beraber yaşamaya başlamışlardır. Köyümüzün Artvin ili, Murgul ilçesindeki göç ettiği köyün adı ise Korucular Köyü'dür. Köyümüzün etrafı aynı göçte kurulmuş olan Muradiye, Hicriye, Şevketiye(Kamelet), Esentepe,, Eskibıçkı, ve Hüseyinşeyh, Hendek köyleriyle çevrilmiştir.
  Kültür [değiştir]

  Köyle ilgili yemekler:

  Papa : Mısır veya buğday unu sıcak papa şeklinde pişirilir, ortası açılarak eritilmiş tereyağı konur.Kaşıkla alınan papa tereyağına bandırılarak yenir

  Bişi : Mayalı hamur ekmek kıvamında çorba hacminde top şeklinde özellikle halis zeytinyağında kızartılır.

  Papa : Pekmez veya koyu marmelat mısır unu veya beyaz un ile malt kıvamında ateşte pişirilir. Tercihe göre sıcak servis yapılır.

  Hasuta : Pekmez ya da şeker nisşasta az su ile tereyağında malt kıvamında pişirilir.

  Silori : İnce boru şeklinde kıvrılarak 4-5 cm eninde kesilen yufkalar fırında kavrularak kurutulur ve yıl boyunca saklanır. Bir tepsiye dizildikten sonar üzerine kaynar su gezdirilir. Yumuşadıktan sonra üzerine yoğurt (tercihen sarmısaklı) dökülür ve üzerinede isteğe baglı olarak tereyağı veya yağda kızartılmış kırmızı toz biber gezdirilebilir.

  Çadi : Mısır unundan yapılan ekmek çeşididir. Kuzine sobada veya pileki de pişirilir.

  Pileki ekmeği : Kilden yapılmış tepsi büyüklüğünde iki plaka buğday veya genellikle mısır unundan yapılan ekmek türüdür. Artık kaybolmaya yüz tutmuş olan bir ekmek çeşididir.

  Kada : Az yoğurtla açılan hamur için tercihe göre kavrulmuş un öğütülmüş ceviz ya da fınrdık konarak burma şeklinde tepsiye halkalar halinde dizilir. Üzerine yoğurt sürülerek fırında pişirilir.

  Çimur : Yeni pişmiş mısır ekmeği tereyağı ile karıştırılır ve bulamaç şekline gelinceye kadar kaşıkla yoğrulduktan sonra ayran veya çay ile yenir.

  Süt çorbası (Gendimali çorba) : Gendima (haşlanıp güneşte kurutulmuş buğday tanesi) ile su yerine süt katılarak yapılır. Bir tür bol sütlü şekersiz sıcak sütlaç tadını andırır.

  Kara lahana : Kara lahana ıspanak büyüklüğünde kesilerek suda iyice pişirilir. Suyu süzüldükten sonra içine mısır yarması (kırığı) eklenir. Bazı yörelerde tercihe göre ekşi erik, acı sivri biber, taze mısır taneleri , barbunya da konmaktadır. İyice piştikte sonra Laperi ile çırpılarak ince hale gelmesi sağlanır. Üzerine tereyağı gezdirilireke yenebilir.Mısır ekmeği ile ayrılmaz bir ikili olmaktadırlar.

  Kara lahana sarması : Lahanalar suda pişirildikten sonra suyu süzdürülür. Daha sonra içi yapılan içle doldurulur. Daha sonra tekrar pişirilir.

  Turşu kavurma : Özellikle fasulye turşusu ince ince doğranarak soğan ile çok az yağda kavrulur.

  Çılbır : Tava içinde içine kırılan yumurtalar ya su ile ya da süt ile pişirilerek yapılır.

  Coğrafya

  Sakarya iline 40 km, Hendek ilçesine 11 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 223
  1997 235

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 1963 yılında muhtar olan Şevket Yelkenci (Şevketiye) dışında bütün muhtarlar merkez köyden seçilmiştir.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Kazım Taşkın
  2004 Hüseyin Taşkın
  1999 Muzaffer Eltutan
  1994 Muzaffer Eltutan
  1989 Muzaffer Eltutan
  1984 Niyazi Hayır
  1979 Muzaffer Eltutan
  1973 Kazım Yelken
  1968 Hasan Alişan
  1963 Şevket Yelkenci
  1963 Enver Bekler
  1961 Davut Başaran
  1961 Selahattin Güncü
  1958 Nevzat Taşkın
  1954 Refik Hayırlı
  1950 Sadettin Yelken
  1947 Rauf Güler
  1943 Aziz Baycan
  1958 Nevzat Taşkın

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güldibi Köyü Hendek Forum Tarih
Güldibi Köyü Hakkında Bilgi Saraykent Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş