Güldere Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Güldere Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Güldere Köyü - Güldere Köyü Hakkında - Güldere Köyü Tanıtımı - Güldere Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ

  İl: KARAMAN


  Köy Muhtarı: İBRAHİM ÖZKAL


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  730

  1997
  673


  İle Uzaklığı:
  44 km

  İlçeye Uzaklığı:
  44 km


  Tarihi

  Köyün eski adı Gödet'tir. Güldere olarak 1965 yılında değiştirilmiştir. Yerleşim yeri olarak bir vadi içerisinde ve dere kenarında olduğu için Güldere ismi verilmiştir. Bunu Karamanın en eski avukatlarından biri olan Baha KAYSERİLİOĞLU anlatmıştır. Gödet adının ise tam olarak nereden geldiği ve anlamının ne olduğu araştırılmamıştır. Gödet Köyünün tarihi ise ciddi olarak araştırılmamakla birlikte çok eski tarihlere dayanmakta olduğu biliniyor. Şu an köyün bulunduğu yer yaklaşık 600-700 ila bin yıla yakın bir tarihi geçmişe sahiptir, ama bilinen harabelerin bulunduğu bir çok yer de vardır. Dığrak denilen mevkii de halen kalıntılar ortaya çıkar. Buralara halen "Cami Altı" ve "Hamamın Altı" denilir. Bununla birlikte özellikle Kale denilen bölge ve Köyün değişik mevkiilerinde bulunan çok sayıda insan eli ile oluşturulmuş mağaralar bulunmaktadır. Zindanlı, Kabaklık, Bucak Bağı, Ballı Gödet mevkiileri buralardan bazılarıdır. Köy olarak bölgenin bir zamanlar merkezi idi. Seksenli yıllara kadar çevre köylerin (Güme, Eleksi, Çivi, Çimen Kuyu, Gödet Ağini, Akpınar-Dağa, Göves vs.) özellikle unlarını öğütmek için ziyaret etmek zorunda oldukları bir yer idi, çünki çevrede iki adet su değirmeni olan hatta sayılan köyler içinde değirmeni olan tek köy idi. Değirmenin biri devre dışı kalmakla birlikte diğeri halen köylüye hizmet vermektedir. Bölgenin Karaman'a uzak oluşu, belki yeterince ilgilenmemeden kaynaklanan bir kısım sebeplerle Köy çok iyi tanıtılamamaktadır.

  Kültür

  Güldere (Gödet) Köyü aslında iyi araştırılmadığı için gelenek görenekleri ile ilgili genel bilgiler çok iyi bilinmemektedir. Çok eski zamanlara dayalı bir tarihi geçmişe sahip olması dolayısı ile bunların araştırılması aslında iyi olacaktır. Amam bazı bilgilerde verilebilir. Düğünlerde oluşturulan Yenge Olayı, Yine düğünlerde düğün yemeği olarak pişirilen ve herkese ikram edilen Keşkek ve Yahnisi, 75/80'lere kadar devam eden Saya şenlikleri, Baharda bütün köylünün değişik mevkilere yaylaya çıkmaları, Geçmişte uygulanan ama maalesef son yıllarda ortadan kalkan Ekin Salısı-Tarla Salısı uygulaması gelenek ve göreneklere bazı örnekler olabilir. Yemeklerine Keşkek ve Yahni (düğünlerde), Batırık, Mercimekli Bulgur Pilavı, Çok değişik şekillerde yapılan saç börekleri, Mayalı ve şebit ekmeği örnek olarak gösterilebilir.

  Coğrafya

  Karaman'ın 37 km güneydoğusundaki Gödet "Güldere", Gödet Barajının kaynağını teşkil eden Gödet Çayının kaynağı olan vadi üzerine kurulmuştur. Karaman'ın köyleri içinde en fazla araziye sahip köylerinden birisidir.Karaman'ın merkez ilçesine bağlı Akpınar "Dağa", Gülkaya "Gödet Ağini" , Paşabağı "Göves", Yeşildere "İbrala" , Çimenkuyu, Güçler, Taşkale köy ve kasabalarıyla; Mersin'in Silifke ilçesi , Mersin'in Mut ilçesine bağlı Eleksi ve Güme köyleri ile çevrelenmiştir.İç Anadolu Bölgesinin güneyinde yer alan Gödet, 37° 01' kuzey enlemi ve 33° 50' doğu boylamlarındadır. 1546 rakımlı köyün genel yapısı dağlıktır. Yer şekillerinin tarıma elverişsiz olmasından, köy halkının asıl geçim kaynağı hayvancılıktır.Karasal iklimin hakim olduğu köyde İklimi yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçer. Güneyinde meşelik ve fundalıklar vardır. Vadi tabanında söğüt, kavak, ceviz ve meyve ağaçları vardır.Karaman-Mut-Silifke devlet yolu açılmadan önce kullanılan ve İpek yolunun bir parçası olan tarihi MARA YOLU Köyün sınırlarından geçer.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Gödet Konya kapalı havzasının güneyinde bulunup, dağlık bir yapıya sahiptir. Bu sebeple az yağış almaktadır.buharlaşmanın fazla olmasından yarı kurak ve tam bir kara iklimi görülür. bilindiği gibi bu iklimin karakteristik özellikleri yazların sıcak ve kurak kışlarında soğuk ve kar yağışlı geçmesidir. Gödet'te yağışlı mevsim ilkbahar ve kış'tır. Sıcaklık kış aylarında -05 °C'ye kadar düşer yaz mevsimi ortalama sıcaklığı 38 °C'dir yıllık yağış 300-450 mm arasında değişir.

  Karasal iklim step türü bitki topluluğunu oraya çıkarmıştır. Bilindiği üzere step bitki örtüsü ilkbaharda yeşeren yazın kuruyan otsu bitki örtüsüdür. Orman bakımından fakir Gödet'te vadi tabanında bulunan meyve bahçeleri dışında tepede seyrek şekilde badem alıç vb ağaçlar bulunur.


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - kani özbay
  2004 - İbrahim Özkal


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ilköğretim okulu sadece 1. kademe düzeyinde(ilk 5 sınıf) hizmet vermektedir, 2. kademe öğrencileri Karaman Merkez Vali Hakkı Teke PİO'nda eğitimlerini tamamlamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur, Sağlık evi vardır, fakat kadrosuzluktan kulanılamamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır


  [​IMG]

  [​IMG]  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güldere Köyü Hakkında Forum Tarih
Güldere Köyü Hakkında Bilgi Antakya Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Güldere Köyü İlköğretim Okulu Karaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 20 Temmuz 2010
Güldere Köyü Çarşamba Samsun Karadeniz Bölgesi 28 Nisan 2010
Güldere Köyü Merkez Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Oğuldere Köyü Merkez Bingöl Bingöl Tanıtımı 12 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş