Gülbayır Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gülbayır Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  gülbayır köyü tanıtım - gülbayır köyü resimleri - gülbayır köyü bilgileri  Gülbayır, Kayseri ilinin Yeşilhisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Eski ismi Eskesteliç olup daha sonra Gülbayır olarak değiştirilmiştir.
  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. kyümüzün kulaklı mantısı,el açıma sinisi,yavan aşı ve pelverdesi meşurdur ah olsada o organik yemekleri yesen
  Coğrafya

  Kayseri iline 52 km, Yeşilhisar ilçesine 15 km uzaklıkta olup Kayseri - Niğde karayolu üzerinde olup devlet karayoluna uzaklığı 5 km.dir.Aynı zamanda Ürgüp'e uzaklığı 35 km olup köy içinden geçen asfalt yol ile 30 dakika uzaklıktadır. Köyün genel konumu ile doğu istikametinde Erciyes dağı, güney istikametinde Milli Park Sultan sazlığı, Kuzey istikametinde Kayseri şehir merkezi, Batı istikametinde ise dünya da bir emsali daha olmayan peri bacaları diyarı ürgüp bulunmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün eski yapılarının bulunduğu yer güney yamaçlara bakıyor olması nedeniyle kışın ayazı fazla hissedilmez. Şu anda ise ahali köyün değişik mahallelerine yeni evler yapmaktadır; özellikle köyün girişindeki Yassıtepe mahallesinin eşsiz bir manzarası ve havası mevcuttur.
  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 349
  2000 436
  1997 497
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle köyün karpuzu Ağustos ayına doğru olgunlaşırdı, olgunlaştığı dönemde ise yörede başka illerin karpuzu kesinlikle rağbet görmezdi anda ise köylü sadece kendi ihtiyacı kadar yetiştirmekte bunun yanında önceleri yoğunluk buğday, arpa, yulaf, çavdar olurken değişen günümüz koşulları ile halk patates ekimine ağırlık vermektedir. Meyve olarak ise kayısı, elma, üzüm, armut, ceviz ve badem yetiştirilmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mustafa Odak
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyümüzün Türkiye gurbetçilerinden olan Ahmet Torun köyümüzden çıkan ilk ve tek Bilgisayar Programcımızdır, Türkçe öğretmenimiz Ömer Faruk Torun'dur.

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt acentası bulunmaktadır. Sağlık ocağı ve sağlıkevi faaliyettedir. Ebesi bulunmaktadır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gülbayır Köyü Hakkında Forum Tarih
Gülbayır Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş