Güdüşlü Köyü Koçarlı Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güdüşlü Köyü Koçarlı Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Koçarlı Güdüşlü Köyü - Güdüşlü Köyü Hakkında - Güdüşlü Köyü Tanıtımı - Güdüşlü Köyü Resimleri  Güdüşlü, Aydın ilinin Koçarlı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının,nereden geldiği yönünde iki rivayet vardır.1. Köye ilk yerleşen yörük obasının uğraşı hayvancılıktır. Küçükbaş Hayvancılıkta koyun gütmek terimi, hayvanları otlatmak anlamı taşır. Bu nedenle buraya ilk yerleşenler koyun güttükleri için köyün adı güdüşlü yani "güdenlerin yeri" olarak adlandırıldığı rivayet edlir. 2. Köye ilk yerleşen oba beyinin, ziynet eşyası ve para olarak çokça gümüşü olmasından dolayı köye gümüşlü adının verildiği zamanla bu adın güdüşlü olarak değiştiği rivayet edilir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek hakkında bilgi yoktur. Köyün yöresel yemekleri yuvarlama ve keşkektir.

  Coğrafya

  Aydın iline 32 km, Koçarlı ilçesine 8 km uzaklıktadır.

  Köye ulaşmak için, İzmir-Aydın Karayolu üzerinde bulunan Aydın-Otogarının hemen yan tarafındaki Bıyıklı-Bağarası Minibüsleri hareket etmektedir. Bu şekilde ulaşım 30-35 dakikadır. Hususi araç ile köye ulaşmak isteyenler; Aydın'dan İzmir istikametinde seyir ederken, İncirliova ilçe girişine vardıklarında, sol tarafta Koçarlı ilçesinin yol ayrımını göreceklerdir. Bu yolu takip ettiklerinde Koçarlı ilçesine ulaşacaklardır. İlçe merkezinden sağ taraftaki yolu takip ettiklerinde ise (dikkat yol virazlıdır)Güdüşlü Köyü Yol ayrımına ulaşacaklardır. Bu yol ayrımından sola saptıktan 3km sonra güzel köyümüze ulaşmış ve tertemiz havasını teneffüs etmiş olacaklardır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 900
  2000 858
  1997 881

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Tarjan Arıcı
  2004 - Tarjan Arıcı

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat 6.7.8. sınıflar için taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güdüşlü Köyü Koçarlı Forum Tarih
Güdüşlü İlköğretim Okulu Koçarlı Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 7 Şubat 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş