Güce Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güce Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güce Köyü Mihalıçcık - Eskişehir - Güce Köyü Mihalıçcık - Güce Köyü - Mihalıçcık  Güce, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür
  Köyün yemekleri anadolunun en eski yemeklerine dayanmaktadır.Köyde haşhaş ekimi bol olduğundan haşhaşlı çörek yapımı bakımından oldukça iddalıdırlar. Halk hayvancılıkla uğraştığı için süt ürünlerindede köy hanımları oldukça maharifetlidirler.Halkın kendi hazırladıkları unlarla ve elleriyle özel bir özveriyle hamuru işleyerek bazlama adı verilen güzel bir ekmek yapmaktadırlar. Bu bazlama adı verilen ekmekler herkesin tatıp bırakamayacağı türdendir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 76 km, Mihalıçcık ilçesine 15 km uzaklıktadır. Bağlı olduğu ilçeye 16 Km, Eskişehir'e 76 Km ve Ankara'ya 180 Km mesafededir.

  İklim
  İklim bakımından içanadolu iklimine sahibtir. bu nedenle köy genelinde karasal iklime dayalı tahıllar ekilmektedir. Buna ilaveten şeker pancarı, haşhaş ekimide yapılmaktadır.Bölgede karasal iklim hüküm sürdüğünden yazlar çok sıcak ve kurak;kışlar ise çok soğuk ve ayazdır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 189
  2000 188
  1997 179

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca köy halkının büyük bir bölümü ssk ve bağkur kurumlarından emeklidirler.
  Köy halkının çoğunluğu Çiftçilikle uğraştıkları için kendi açılarından rahat edebilmek için köyün ileri kendi aralarında biçerdöver alarak köylününde işlerini yapmalarında yardımcı olmatadırlar.
  Hayvancılık olarak başı büyük baş havancılığın arkasından küçük baş hayvancılık izlemektedir. Aynı zamanda GÜCE köyünün dört tarafındada diğer köyler konuşlandığı için merkez konumundadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - HAYRİ TUNA
  2007 - ARİF AR
  2004 - GÜNAY ŞAHİN
  1999 - ALİ KIZAK
  1994 - HÜSEYİN TUNA
  1989 - İSMAİL DEMİR
  1984 -GÖKHAN ÖZTÜRK

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur. Fakat sağlık evi vardır ama faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Bölgenin tahıllarda yüksek kalitede verim alabilmeleri için köy halkına tahsis edilmiş olan ve elektrikle çalışan tahıl ilaçlama makinası bulunmaktadır ve faal durumdadır.Bölgenin un ihtiyacını karşılamak üzere un değirmeni yapılmış olmasına rağmen maddi imkânsızlıklar nedeniyle değirmen makinaları alınamamıştır. Yapılan değirmen binası boş halde durmaktadır.Köy halkının yararlanması açısından köyde bir tane market ve iki tane köy kraathanesi bulunmaktadır.Köye gelen misafirlerinn konaklaması için tahsis edilmiş olan köy odası bulunmaktadır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güce Köyü Hakkında Forum Tarih
Gücek Köyü Hakkında Bilgi Merkez Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Tekke Köyü İlköğretim Okulu Güce Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Ekim 2010
Gücer Köyü Merkez Uşak Uşak Tanıtımı 15 Nisan 2010
Gücenmeyle İlgili Şiirler, Gücenme İle İlgili Şiir Şiirler 25 Nisan 2012
mengücükler, mengücükoğulları ,mengücekler ,mengücekoğulları Tarihi Bilgiler 7 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş