Güğüm Sanatı - Güğüm Sanatı Hakkında Bilgi

'El Sanatları' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Güğüm Sanatı - Güğüm Sanatı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güğüm - Güğüm Sanatı - Güğüm Sanatı Nedir - Güğüm Sanatı Hakkında Bilgi

  Genellikle bakırdan yapılan, kulplu, uzun ve dar boyunlu kap.


  [​IMG]
  Güğüm, tek kulplu bir testiye benzer. Gövdesi şişkin, boynu dar ve uzun, ağzı genişçe ve kapaklıdır. Kulpsuz planları da vardır. Genellikle bakırdan yapılır.

  Pirinçten, altın ve gümüşten yapılanları, üzeri çeşitli maden bezeme teknikleriyle süslü olanları, yazılıları da vardır, içine konan şeye göre su güğümü, süt güğümü, pekmez güğümü, boza güğümü, salep güğümü, rakı güğümü, mürekkep güğümü vb. adlar alır.


  Su güğümlerinde içindeki suyun düzgün akmasını sağlayan oluklu bir dil bulunur. Rakı güğümü su güğümüne benzer ama ondan küçüktür. Eskiden rakı, gövdesinde bakır ya da pirinçten yürek motifi bulunan bu küçük güğümlerle müşterilere sunulurdu. Konaklarda ve kahvehanelerde çok kişiye pişirileceği zaman kahve, güğümle pişirilirdi.


  Kahve güğümleri dilli ve kapaklıydı. Pekmez ve salep güğümleri de kahve güğümüne benzer Yalnız salep güğümünün altında özel bir mangal bulunur. Bu tür güğümler gezici salepçiler tarafından bugün de kullanılmaktadır. Pekmez güğümlerinde oluklu dil bulunmaz. Eskiden bakır ya da pirinçten yapılan süt güğümlerinin yerini, günümüzde galvanizli tenekeden yapılmış olanlar almıştır. Bunların biçimi ötekilerden biraz farklıdır. Altı genişçe, silin-dirik bir gövdesi ve genişçe bir boynu vardır. Kapaklı ve dilli olur. Bunların yanı sıra bir de mürekkep güğümleri vardı.

  Mürek-kepçiler çalkalanıp dövüldükçe kıvama geldiğinden, mürekkebi güğümlere koyar ve sık sık çalkalarlardı. Mürekkep güğümü su güğümüne benzemekle birlikte oluğu yoktu ve kapağı sıkıca kapanırdı. Her tür mürekkeple yazılmayan elyazması mushaflar için mürekkepçiler birkaç güğüm ayırır, her yıl surre* alayına teslim ederek Mekke'ye gönderirlerdi.
  Yakın zamana değin çeyiz eşyası arasında yer alan güğümler, günümüzde de kullanılmaktadır.

  Mürekkep güğümleri, rakı güğümleri, kahve güğümleri ortadan kalkmış olmakla birlikte çeşitli amaçlarla kullanılan güğüm, Anadolu'nun birçok yöresinde günümüzde de en gerekli ev eşyaları arasındadır.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güğüm Sanatı Güğüm Forum Tarih
Dürüye'nin Güğümleri Dizisinin 9.Bölüm Özeti Diğer Yerli Diziler 17 Eylül 2010
Düriye’nin Güğümleri İpek Tuzcuoğlu Resimleri Sanatçı-Ünlü Resimleri 25 Temmuz 2010
Güğümlü Köyü Hakkında bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Güğüm Görmek Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 16 Mart 2010
İnsanlığın gelişmesinde sanatın önemi maddeler halinde kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 10 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş