Güç Hesaplama

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Güç Hesaplama konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güç Birimi Watt:
  Birsaniyede yapılan 1 jullük işe 1 Watt denir. Kısaca Watt = jul/Saniye. 1.000Watt = 1 Kilo watt (Kw) ve 1.000.000 = 1 Mega watt (Mw).


  Güç Hesabı

  Elektrikte temel güç birimi Jul/Saniye yaniWattır. .Doğru akım devresinde güç akım şiddeti ile devreye uygulanan geriliminçarpımına eşittir, yani W=E..I watt .

  Örnek: 10 volt gerilim altında 150 amperçeken marş motorunun gücünü hesaplayın. #9; W=E.I = 10x150 = 1500 watt = 1,5 Kw

  Alternatif akım devrelerinde güç hesabıkullanılan alıcının cinsine göre değişir. Eğer alıcı elektrik ocağı veya fırıngibi dirençli ise güç hesabı doğru akımda olduğu gibi yapılır, çünkü bu çeşitalıcılarda akımla gerilim arasında faz farkı yoktur.Eğer alici motor veyatransformatör gibi endüktif bir yükse akımla gerilim arasında bir faz farkı olurve güç hesabında akım ve gerilinden başka bir de güç katsayısının dikkatealınması gerekir.Güç katsayısı akımla gerilim arasındaki faz açısınınkosinüsüne eşittir. Bu açıfi ile ve güç katsayısı da Cosfi İle gösterilir.Cos fi 'nin genel değeri 0,8 dolayındadır ve gerçekdeğeri her motor veya transformatörün etiketi üzerinde yazılıdır.Tek fazlı(monofaze) bir motorda güç hesabi:

  W=E.I.Cosfi formülü ile yapılır.

  Üç fazlı (trifaze) motorlarda güç hesabıyapılırken fazlar arası gerilim,faz akımı ve Cosfi'dan aynı olarak birde √3 girer formül.Böylece formül W= √3.E.I .Cosfi watt olur. Trifaze devrelerin diğerhesapları çok karmaşık olup konusuzun dışındadır .Ancak, trifaze motorlarla heryerde karşılaştığınızdan bir fikir vermek için güç formülünden burada kısacasöz edilmiştir.
  Yıldız bağlı bir alternatif akım sisteminde hatlardanher birine faz hattı ve fazların birleşim noktasından çıkan hatta da nötr hattıdenir.Faz yükleri eşit olduğu zaman nötr hattından akım geçmez.. Şehircereyanında fazlar arasında gerilim bizde ve Avrupada 380 volt, faz ve nötrarasında ise 220 volttur.Frekans ise 50'dir
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş