Gözyaşı Hakkında Bilgi

'Genel Sağlık' forumunda SeLeN tarafından 26 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Gözyaşı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gözyaşı Hakkında bilgi - Gözyaşı Nedir - Konjonktival Kese ne demek
  Konjoktiva:Göz kapaklarının iç yüzü ile sclera'nın ön kısmını örten şeffaf bir zardır. Konjunktiva, göz kapaklarının iç yüzünden göz küresinin ön kısmına doğru atlayarak konjunktiva kesesi (saccus conjunctivalis) adı verilen çıkmazı oluşturur.


  GÖZYAŞI ORGANI


  Gözyaşı organı, başlıca şu bölümlerden oluşmaktadır:
  1) Gözyaşı bezi
  2) Gözyaşı
  3} Gözyaşı keseciği
  4) Nazolakri-mal kanal.

  Gözyaşı bezi, göz küresinin üst dış tarafına yerleşmiş ve çok sayıdaki lopçuklardan kurulmuştur. Gözyaşı bezinin hazırlamış olduğu gözyaşı, gözyaşı kanalcıkları aracılığıyla “Üst konjunktival forniks”in dış yan tarafına boşaltılır. Böylece gözyaşı konjunktivaları, sklerayı ve korneayı ıslatmış olur. Gözyaşı daha sonra burun tarafına yönelir. Burada, alt ve üst gözkapakla-rmda “Gözyaşı kanalikülü” denilen birer kanalcık bulunmaktadır. Bu kanalcıklar gözün ön bölümüne yerleşmiş, birikmiş olan gözyaşını “Gözyaşı kesesine” taşırlar. Gözyaşı kesesinin dibinde ise “Nazolakrimal kanal” denilen bir ‘kanalcık bulunur. Bu kanal aracılığıyla gözyaşı kesesine biriken gözyaşı, burun boşluğunun ‘Meatus nazi inferior” denilen bölümüne boşaltılır.Asıl gözyaşı bezinden başka yardımcı gözyaşı bezleri de vardır. Bunların toplam büyüklüğü, asıl bezin 1/10′u kadardır.


  GÖZYAŞININ KAYNAĞI GÖREVLERİ VE BİLEŞİMİ  Gözyaşı, esas ve yardımcı gözyaşı bezleri, Meibomius bezleri ve konjunktivadakî “Goblet” hücrelerinin salgılarının bir karışımıdır. Gözyaşını konjunktivayı, kornea ve skleranm ön yüzünü örten 10 mm. kalınlığında bir tabaka oluşturur. 1) Gözyaşı bezi 2} Gözyaşı kanaJcıgı 3) Gözyaşı kesesi 4) Burun boşJuğu 5) Panktum. Gözyaşının başlıca üç görevi vardır. 1] Mekanik yıkama ve antimikrobik etkisiyle konjunktiva ve korneada mikropların üremesini önlemek 2] Kornea epitelindeki yüzeysel küçük pürtükleri doldurarak, korneaya düzgün kırıcılığı az bir optik yüzey sağlamak 3) Kornea, sklera ve konjunktivayı nemlendirerek, epitel hücrelerin mekanik sürtünme etkilerinden korumak. Gözyaşında, sodyum, potasyum ve klor iyonları plazmaya oranla daha fazla miktarda bulunurlar. 100 mi. gözyaşındaki glikoz miktarı 2.5 mg. , üre miktarda ise 0.04 mg. kadardır. Kanda glikoz ve veya üre artışı aynı oranda gözyaşındaki glikoz ve/veya üre miktarında artışa yol açar; Kan şekeri yüksek olan hastalıkların (hiperglisemik) kan şekeri, gözyaşındaki glikoz artışından yararlanılarak, yaklaşık olarak hesaplanabilin-mektedir. Gözyaşının pH’ı 7.35′dir. Yani kanın pH’na yalandır.Gözyaşında albumin, globulin ve lizozim adlı proteinler bulunmaktadır. Gözyaşındaki lizozim ve globulinler, antimikrobik etkiye sahiptirler. Globulinler îmmün globulin G [IgG] ve IgE yapısındadırlar. Bazı allerjik göz hastalıklarında gözyaşındaki IgE miktarı artmaktadır. Lizozimler, bakterileri eritici özelliğe sahiptirler. Sjögren sendromunda [bir romatizmal hastalıklar) gözyaşındaki lizozimlerin miktarı azalır. Bu azalma hastalığın teşhis edilmesine katkıda bulunur.  TİMSAH GÖZ YAŞLARI SENDROMU NEDİR?  Cevap

  “Yemek yeme sırasında” ani göz yaşarması söz konusudur. Genellikle yüz sinirinin bir travmasından kaynaklanır

  konjonktiva ilacı ismi  BERKO-STERIFIZ İLACI, İLAÇ BİLGİLERİ, İLAÇ FİYATI
  Sterfiz damla çeşitli nedenlerden kaynaklanan rinitlerde ve ateşli hastalıklarda burun mukozasının kurumasını önlemek, burun tıkanıklığını giderip rahat nefes almasını sağlamak amacıyla kullanılır. Krpik ve konjonktival kesenin yıkanmasında ve göz temizliğinde kullanılır.

  Yan etkileri,
  Yoktur.
  Uyarı ve Önlemler,
  - Sterfiz haricen kullanılır.
  - Enjekte edilmez.
  - Şişenin ağzı kapalı tutulmalı.
  - Şişenin ucu etrafa değmemeli.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gözyaşı Hakkında Bilgi Forum Tarih
Gözyaşı Kemiği Nedir, Gözyaşı Kemiği Hakkında Bilgi El Ayak ve Vücut Bakımı 3 Ekim 2011
Gözyaşıyla İlgili Şiirler, Gözyaşı İle İlgili Şiir Şiirler 11 Nisan 2012
Gözyaşıyla İlgili Sözler, Gözyaşı İle İlgili Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 11 Nisan 2012
Gözyaşı Çetesi Gitar Akorları - Kıraç Müzik Türleri ve Enstrümanları 5 Eylül 2011
Gözyaşı İle İlgili Özlü Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 5 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş