Gözpınar Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gözpınar Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Niksar Gözpınar Köyü Bilgileri - Gözpınar Köyü Hakkında - Gözpınar Köyü Tanıtımı - Gözpınar Köyü Resimleri


  Gözpınar, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: NİKSAR

  İl: TOKAT

  Tarihi

  Köyün tarihi 350 yıla yakındır. Köyün resmi adı GÖZPINAR köyü olup,halk arasında buğama denir. Köyün adı zamanında buralarda boğa güreşi yapıldığı için oradan kalmıştır. Köyde o zamanlar Rumlar oturmakta olup, köyden Ahmet Çavuş, Memet Onbaşı gibi değerli gaziler çıkmıştır. Köy dışında hala Rum kalıntıları bulunmaktadır. Arkeologlar bunları incelemektedir. Komşu köylerden Yakınca, Gökçeli kasabası, Sorgun, İskili ve Kümbetli'dir. Köy tarihini çok iyi bilen yaşlılar vardır. Köy halkı Mesudiye, Erzurum, Amasya, Tokat ve Artvin taraflarından gelen sünni Türklerden oluşmaktadır.köy halkı oğuzların kayı boyundan gelmekte olup yüzde yüz hakiki saf türk ırkındadan oluşmaktadır.ayrıca köyde türk-islam gelenekleri büyük bir titizlikle uygulanır.köy halkı yirmiye yakın sülaleden oluşur.bu ailelerin önde gelenleri şunlardır. 1.Cindaloğulları2.Ekmekçioğulları 3.Dikmenler 4.Patıllar 5.deliyoplar6.osmanlar 7.apalahlar.8.gıntırlar.9.alişenler10.Demircioğull arı11.çolaklar 12.Kuşgil13.izetal 14.Hasanel 15.kıyıklar köy AŞAĞI MAHALLE,YUKARI MAHALLE ve KIZILAY MAHALLESİ olmak üzere çok büyük üç mahalleden oluşur.köyde herkes birbiri ile akrabadır.kız alıp verme için köy içinden tercih edilmekle beraber çevredeki SÜNNİ köylerdende kız alıp verilir.bu vesileyle GÖZPINAR KÖYÜ niksardaki ve ERBAA,daki bütün SÜNNİ KÖYLERLE akrabadır.

  Gelenek ve gelir kaynağı

  Köyün kendine özgü gelenek ve görenekleri vardır. Köyde üzüm yaprağı meşhurdur. Üzüm, tütün ve yaprak yetiştirip satarak köye ve köylüye maddi katkı sağlamaktadır. Hayvancılık fazla gelişmemiştir. . Köyde yaklaşık 400 hane oturmaktadır. Kışın yaklaşık 900 olan nüfus yazın 3000 kişiye kadar çıkmaktadır. Köyde 1 cami, 3 bakkal, 1 kasap, 3 kıraathane, 1 kuran kursu ve 2 katlı 6 derslikli 3 öğretmenli bir okul bulunmaktadır. Köyün yolları tamamen asfalt olup köy içinin yolu biraz bozuktur. Kanalizasyon şebekesi olup, sular evlere akmaktadır. Her evde sabit telefon bulunmaktadır. Ayrıca ulaşım çok kolaydır. Köyde ortalama 20 tane transit minibüs, 30 tane taksi, 100'e yakın traktör mevcuttur. Köy bir tepenin etrafında kurulmuş olup, önü tamamen ovadır. Bu verimli arazilerde başta bağcılık ve üzümcülük olup ayrıca tütün, sebzecilik, şeker pancarı ve bakliyat yetiştirilmektedir. Ayrıca elma ve şeftali meyveleri başta olmak üzere meyve üretimi yapılmaktadır. Hayvancılık azdır. İstanbul'da yaklaşık 500 haneye yakın köylü vardır. İstanbul Şirinevler'de "GÖZPINAR KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ" vardır. Derneğin görevleri; hemşerilerin birliğini sağlamak, yoksul hemşerilerin ihtiyaçlarını sağlamak, cenazeler olduğu zaman köye götürmek, piknik, mevlid ve ramazanlarda iftar yemeği vermektir. Köyden çok miktarda başta imam, öğretmen, teknisyen, sağlık memuru gibi memurlar yetişmiştir. Bununla birlikte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri başta olmak üzere çok sayida kurum ve kuruluşda bürokrat olarak çalışan hemşerimiz de bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul Ataköy semtinde kapıcılık yapan köylüler vardır. Yine İstanbul'da başta cep telefoncu, market, nalbur, büfe ve manavcılık yapan esnaf hemşeriler de vardır. Köyün camisi eskidiği için yıkılıp yerine yeni bir cami yapılmaktadır. Yine köye park ve futbol sahası yapılması gündemdedir. Köy çok vatansever olup çok sayıda şehit ve gazi vermiştir. Köye ulaşım çok kolay olup Niksar ve Erbaa ilçelerinin ortasında bulunmaktadır. Her iki ilçeye de onbeş dakika mesafesi vardır. Köy Niksar ilçesinin en güzel köyüdür. Her gün Niksar ve Erbaa'ya en az 15 tane minibüs kalkmaktadır. Köyün kendine has konuşma şivesi vardır.

  Köyde Kullanılan Sözler;

  * sorutmak
  * badal
  * gocuh
  * saho
  * mintan
  * gostil
  * topul
  * pantun
  * bovülce
  * it üzümü
  * zoval
  * badi
  * ferik
  * komüş
  * paldırcan
  * kuşluk vakti

  Coğrafya

  Tokat iline 77 km, Niksar ilçesine 24 km, Erbaa ilçesine 25 km uzaklıkta olup, bu yerlere hergün ulaşım sağlanmaktadır. Köy, karadeniz iklimine sahip olup, kışları yağmurlu ve karlı olup yazın ise yarı kurak ve sıcaktır.

  İklim

  Karasal ve Karadeniz iklimi özellikleri göstermektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 735
  2000 692
  1997 1907

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Köyün en önemli gelir kaynağı bağcılıktır. Üzümü pek para etmese de asma yaprağı çok değerlir. Meşhur Tokat yaprağının yetiştiği yer Niksar-Erbaa ovasıdır ve Gözpınar köyü asma yaprağı yetiştiren köydür ve köye ciddi anlamda gelir sağlamaktadır.ayrıca köyümüzün çok güzel ormanı ve mesire yerlerimiz vardır.bu mesire yerlerinden buğama çamlığıda denilen eski erbaa yolu üzerindeki ormanlık mevkiye Mustafa KOÇ ve ortakları tarafından ALABALIK TESİSLERİ açılmıştır.buradaki beş oluklu çeşmeden bol miktarda ve balık üretimi için mükemmel ve ideal olan su vardır. Ayrıca etrafıda mesire yeridir ve piknik için düzenlenmiştir. Buraya özellikle hafta sonları olmak üzere ortalama her gün en az elli araba aile piknik yapmak ve lezzetli ve taptaze alabalık ızgara yemeye gelir. Bu tesisler köyümüzün hem köyümüze katkı sağlar hem de köyümüzün imajınına olmlu katkılar yapar. Bunun içindirki gözpınar-buğama köyü niksarın en tanınan ve bilinen köyüdür.ayrıca buğama çamlığı piknik ve alabalık tesislerimizde tokat kebabı ve değişik ızgaralarda yaptırıp yanında köyümüzde üretilen taze sebzelerden yapılan çoban salatası ve doğal kömüş ve inek sütünden yapılan bol köpüklü ayranı içmeye doyum olmaz. Gözpınar köyümüze mutlaka yine gelmek için can atarsınız.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Salih DEMİRTAŞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (356) 531 22 54
  Cep Telefonu: 0 537 330 30 36

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  - salih DEMİRTAŞ
  2004 - Salih Karaçam
  1999 - Recep Çalışkan
  1994 - Salih Karacam
  1989 - Duran Dal
  1984 - Ferzi Aytekin

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Gözpınar köyünde eski olan cami Şubat ayında yıkılıp, yenisine hemen başlanarak Aralık 2007 itibariyle kaba inşaatı tamamlanarak bir katı ibadete açılmıştır.camimizin tüm kaba inşaatı mayıs 2008 tarihi itibariyle bitmiş olup sadece çevre düzenlemesi ve ince işleri kalmıştır.ayrıca minareside tamamlanmıştır.camimizin minaresi niksar köyleri camilerinin içinde en uzun olanıdır,tam 55 metre uzunluğunda olup çift şerefelidir.camimiz niksardan bile görünecek kadar büyüktür.ve çok yakında inşallah tamamen hizmete açılacaktır.emeği geçen herkesten ALLAHU TEALA razı olsun. KASIM 2008 itibari ile camimizin minaresi dış kaplamaları tüm elekrik ve su tesisatı pencereleri ve tüm işleri bitirilmiştir.sadece camimizin içinin ince işleri kalmıştır bunlarda ALLAHIN izniyle en yakın zamanda yapılıp çevre düzenlemesinin ardından törenle hizmete açılacaktır.camimize yaptıkları katkılardan dolayı Vakıflar Genel Müdürlüğüne-Niksar Belediyesine-Erbaa Belediyesine-Tokat Belediyesine-Şişli Belediyesine-Gökçeli Belediyesine-Komşu Köyler Kümbetli Yakınca Sorhun Başta Olmak Üzere Tüm Niksar Ve Erbaa Köylerine-Sayın Tokat Milletvekillerine-Diyanet İşlerine-Erbaa Ve Niksar Esnafına-Başçiftlik Belediyesine-Gözpınar Köyü Dayanışma Derneğine-İstanbuldaki Gözpınarlı Esnaflara-İstanbuldaki Gözpınarlılara-Cami Yaptırma Derneğimize-Burda Adını Hatırlayamadığımız Katkısı Olan Bütün Hemşerilerimize Ve Tüm Gözpınarlılara-Sayın Muhtarımız Ve Köy Büyüklerimize-Deteğini Esirgemeyen Herkese Sonsuz Teşekkür Ederiz.

  İle Uzaklığı: 69 km

  İlçeye Uzaklığı: 23 km

  Rakım: 600 m

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Gözpınar Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gözpınar Köyü Hakkında Forum Tarih
Gözpınar Köyü Hakkında Bilgi Akşehir Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Gözpınar Köyü Merkez Aydın Aydın Tanıtımı 15 Nisan 2010
Gözpınar Köyü Ekinözü Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 14 Nisan 2010
Gözpınar Köyü Gerger Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Gözpınar Köyü Merkez Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş