Gözlüklerden Kurtulmanın Yolu

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 5 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Gözlüklerden Kurtulmanın Yolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  LASIK

  Bugüne kadar dünyayı daha NET GÖRMEK için esiri olduğunuz gözlük ve kontakt lenslerden ömür boyu kurtulmanız mümkün. Nasıl mı?
  Ağrısız, acısız birkaç dakikalık Excimer Laser tedavisiyle. Bu sayede gözlük takmayı gerektiren korneadaki şekil bozukluğu ortadan kalktığından, kişi gözlük veya lens kullanmadan net bir görüş elde eder.
  EXCIMER LASER NEDİR?

  [​IMG]
  Şekil 1
  [​IMG]
  Şekil 2
  [​IMG]
  Şekil 3
  Excimer Laser, ArF gazı kullanarak 193 nm dalga boyunda ultraviole ışık üreten ve korneada yapılması gereken düzeltmeye göre ışını kontrol eden, içinde çok gelişmiş bir bilgisayar bulunan lazer cihazıdır.
  LASIK, Excimer Laser tedavisinde uygulanan yöntemin ismidir.
  LASIK OPERASYONU ile Excimer Laser Cihazı aracılığı ile miyop-hipermetrop-astigmat gibi korneanin KIRMA KUSURLARI düzeltilerek net görme sağlanır.
  LASIK OPERASYONUNDA, eski bir yöntem olan PRK da olduğu gibi kornenın en dış tabakası traşlanmayıp; önce şemada görüldüğü gibi korneada 0.16 mm kalınlığında bir kapak kaldırılır, daha sonra kornea ışınlanarak kırma kusuru düzeltilir ve kaldırılan kapak herhangi bir dikiş veya başka bir müdahale olmaksızın kapatılır.

  Hasta OPERASYON esnasında acı duymaz.
  LASIK görme kusurlarının tedavisinde güvenilir bir yöntem olarak tıp dünyasındaki yerini almış ve 1980'li yıllardan bu yana milyonlarca kişi tedavi olarak, sosyal, mesleki ve sportif alanlarda gözlük ve kontakt lens kullanımına bağlı yaşamış oldukları kısıtlamalardan kurtulmuştur.
  LASIK, kimlere uygulanabilir?

  -14 dioptriye kadar miyoplar
  -5 dioptriye kadar astigmatlar
  +8 dioptriye kadar hipermetroplar lazerle tedavi edilebilmektedir.
  18 yaşından büyük kişiler.
  Yapılacak ön muayene ve tetkikler neticesinde göz yapısı ameliyata uygun bulunan kişiler.
  LASIK ameliyatı olmak üzere başvuran her hasta öncelikle detaylı bir göz muayenesinden geçirilmelidir. Bu muayenede amaç kisinin tedavi edilmesi gereken derecelerini saptamanın yanı sıra gözünde başka rahatsızlıkları olup olmadığını belirlemek açısından son derece önemlidir.
  LASIK, kimlere uygulanmaz?

  Keratokonus hastaları
  Kornea dokusu kalınlığı yeterli olmayanlar
  Hamile hanımlar
  Romatizmal hastalığı olanlar
  Diyabetten dolayı göz içi kanaması olanlar lazer ameliyatı olamazlar

  DİYABET HAKKINDA TEMEL BİLGİLER
  Diyabetin ne olduğunu anlayabilmeniz için, öncelikle vücudunuzun işlevlerini yerine getirirken gerekli olan enerjiyi nasıl sağladığını bilmeniz gerekir.
  1. Yediğiniz besinler şekere parçalanır.
  2. Şeker, kan akımı ile vücudun tüm bölümlerine taşınır.
  3. Vücudun ana besin kaynağı olan şeker enerji sağlayabilmek için, kan akımından ayrılarak vücut hücrelerinin ( kas hücreleri, beyin hücreleri v.b ) içine girmelidir.
  4. İnsülin vücudumuzda pankreas adı verilen organ tarafından üretilen bir hormondur. Kandaki şekerin kanı terkederek hücre içine girmesini sağlar.
  [​IMG]

  İNSÜLİN VÜCUTTA NASIL ÇALIŞIR ?
  Vücut hücrelerinin ( A ) yüzeylerinde insülin reseptörleri ( B ) vardır. Reseptör bir kapı vazifesi görür., açık iken şeker hücre içine girer, eğer kapalı ise, şeker hücre içine giremez ( C ) ve kan dolaşımında kalır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Kanda insülin reseptörlerini dolduracak kadar insülin bulunduğunda reseptörler açılır. Şeker kandan ayrılıp hücre içine girer ve enerji üretmek üzere hücre içinde kullanılır. Böylelikle kandaki şeker düzeyi de azalmış olur.
  [​IMG]
  DİYABETİN TİPLERİ TİP 1 İnsülin Gerektiren Diyabet

  Bu tip diyabette pankreas çok az insülin yapar ya da hiç insülin yapamaz. Kanda insülin reseptörlerini doldurmaya yetecek kadar insülin olmayınca, hücre yüzeyindeki reseptörler ( kapılar ) kapalı durumda kalır. Hücrenin içine giremeyen şeker kanda birikir. Kan şekeri düzeyi yükselir. Diyabetin bu tipi daha çok genç yaşlarda ortaya çıkar. Tip 1 diyabetin belirtileri :

  Çok fazla acıkma
  Fazla miktarda idrar yapma
  Ani kilo kaybı

  olarak sayılabilir. Bu belirtiler genellikle aniden başlar.
  [​IMG]  [​IMG]
  TİP 2 İnsülin Gerektirmeyen Diyabet

  Bu tip diyabette pankreas insülin üretir ancak miktarı yeterli değildir ya da yeterli derecede kullanılmaz. Vücut insülin reseptörlerini açmak için kandaki insülini kullanamayınca, reseptörler ( kapılar ) kapalı kalır ve kanda çok miktarda şeker birikir.
  Tip II diyabet genellikle 40 yaşın üzerinde ve kilosu fazla olan kimselerde görülür. Tip II diyabetin belirtileri olarak :
  Sık enfeksiyona yakalanma
  Ciltteki kesik ya da yaraların zor iyileşmesi
  Sık idrara çıkma
  Açlık ve susuzluk hissinin artması
  Bulanık görme
  Yorgunluk hissi sayılabilir.

  Bu belirtiler uzun dönemde ortaya çıkar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gözlüklerden Kurtulmanın Yolu Forum Tarih
Depresyondan Kurtulmanın Yolları Psikoloji 2 Eylül 2013
Mutfaktaki Dağınıklıktan Kurtulmanın Yolları Pratik Bilgiler 18 Eylül 2011
Hıçkırıktan Kurtulmanın Yolları Genel Sağlık 23 Nisan 2011
Korkulardan Kurtulmanın Yolu Nedir? Psikoloji 24 Şubat 2011
Selülitlerden Kurtulmanın Yolları Güzellik & Bakım 18 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş