Gözenekler Nasıl Kapanır

'Güzellik & Bakım' forumunda Dine tarafından 21 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Gözenekler Nasıl Kapanır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaş ilerleyince deri elastiyeti azaldıkça gözenekler daha çok genişler. Ayrıca terleme nedeniyle yağ salgısı arttıkça ciltteki gözenekler genişleyebilir. Cilt tipi de bu konudaki önemli etkenlerden biridir. Örneğin yağlı ciltlerde genellikle kuru yapılı ciltlere göre daha fazla sayıda genişlemeye eğilimli gözenekler bulunur.

  Güneşe aşırı maruz kalma, hatalı ürün ya da belli ilaçların kullanımı gözeneklerin durumunu etkileyebilir mi?

  Yaz mevsiminde vücuttaki ter salgısının artışına bağlı olarak gözenekler genişler. Aynı şekilde kullanılan kozmetik kremler, çeşitli ilaçlar, yoğun kıvamlı kapatıcılar ve makyaj ürünlerinin bir kısmı gözeneklerin tıkanmasına neden olabiliyor.

  Özel ürünler kullanarak bu sorunu çözmek mümkün mü?

  Gözenekleri küçültmek için lokal olarak A vitamini içeren ürünler, glikolik asit ve salisilik asit içeren soyucular, dermatologların muayenelerinde kullanılan özel kimyasal etkili soyucu, doldurucu peeling ajanları kullanılabilir. Bu ürünlerin etki mekanizması; ciltte keratin hücrelerinin oluşumunu azaltmak, gözenek derinliğim azaltıp, kolajen yapımını uyararak gözeneklerin daralmasını ve çaplarının küçülmesi üzerine çalışır. Bunun yanında kremlerin etkisiz kaldığı vakalar için lazer terapi yöntemleri işe yarayabilir.

  Gözenekleri temizleyen bantlar bu sorunu çözme konusunda işe yarıyor mu?

  Gözenek temizleyici bantlar küçük çaplı sorunları çözmek için kullanılabilir ancak tıkanmış gözenekleri kesin olarak temizledikleri söylenemez.

  Gözeneklerin tıkanmasını engellemek için ne gibi önlemler alınabilir? Nelere dikkat etmek gerekir?

  Öncelikle sorun yaşanan bölgenin düzenli olarak temizlenmesi, yağ salgısının doğru kozmetik ya da dermatolojik ürünlerin kullanılarak dengelenmesi ve ölü keratin hücrelerinin bölgeden uzaklaştırılması gerekir. Bunun için de deriyi soyan çeşitli peeling ürünlerinin kullanılmasını öneriyoruz. Elbette bu konuda öncelikli olarak bir dermatologla görüşülmesi çok çok önemli. Açık gözeneklere cerrahi olarak müdahale edilemiyor. Kimyasal peeling işlemi ya da mikrodermabrazyon, gözeneklerin sıkılaşması konusunda en iyi sonucu veren işlemler arasında bulunuyor. Bu tedaviler ayrıca cildin yüzeyindeki düzgünlüğü bozan engebe ve izleri yumuşatarak, daha düzgün bir görünüm kazandırıyorlar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gözenekler Nasıl Kapanır Forum Tarih
Gözenekler Nasıl Kapanır? - Gözeneklere karşı kozmetik çözümleri Güzellik & Bakım 19 Aralık 2009
Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Maske Güzellik & Bakım 24 Temmuz 2010
Yaprakların Üzerindeki Gözenekler İman ve İslam Forumu 29 Mart 2010
Gözenekleri sıkılaştırmak için çay maskesi Güzellik & Bakım 3 Aralık 2009
Ciltte biriken yağ ve doku artıkları gözeneklerin genişlemesine neden olabilir Güzellik & Bakım 25 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş