Gözeler Köyü Merkez Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Gözeler Köyü Merkez Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  gözeler köyü bilgileri - gözelr köyü tanıtım - gözeler köyü resimleri  Gözeler, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adını çevresinde bolca bulunan soğuk kaynak sularından aldığı bilinmektedir.(bölgede kaynak suyuna göze de denilir) Eski Osmanlı kaynaklarına bakıldığında köyün tarihinin 16.yy sonlarında yörede bulunan maden ocaklarında (gümüş ve altın) çalışmak üzere anadolunun çeşitli yerlerinden bölgeye gelen türkmen ailelerinden oluştuğu görülmekle birlikte özellikle 18.yy başlarında bölgeye ermeni ve rum göçünün de olduğu görülmektedir. Yörede maden ocaklarında çalışmak üzere gelen ermeni ve rumlar günümüzdeki köyün güney yamaçlarında yaşadıkları ve Cumhuriyetin ilanından sonra mübadele nedeniyle (nüfus değişimi) tamamı yöreden ayrıldığı bilinmektedir. Köy giresundan 1887 yılında ayrılıp gümüsahneye bağlanmıstır gümüshaneye baglanmasının nedeni o zamanlar Gümüşhane Şebinkarahisara bağlıydı Giresun ilçe durumundadaydı o yüzden Şebinkarahisar'ın merkez köyüydü.
  Kültür

  Doğu anadolu ve karadeniz kültürünün buluştuğu bir noktada bulunan köydeki gelenek ve görenekler eski Türk kültür ve ananelerinin izlerini taşır.
  Coğrafya

  Gümüşhane il merkezinin 14 km güneybatısında bulunan köyün kuzeyinde Demirkaynak, güneyinde Dörtkonak ve Yaydemir, batısında Hasköy köyleri ve doğusunda Merkez ilçeye bağlı Süleymaniye mahallesi ve Canca mahallesi bulunmaktadır. Coğrafik yapı NORMAL bir yapıya sahip olup, bodur sarı çam ormanları ile kaplıdır. Yer yer fundalıklarla da karşılaşılmaktadır. KARA DENZ İKLİMİ HAKİMDİR ALABALIK TESİSLERİ COK TURİST CEKER KÖYDE YASAM HARİKA GECER
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 150
  2000 212
  1997 297
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ALABALIK TESİSLERİNDE KAZANC FAZLADIR
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Aydın Saran
  1999 - Aydın Saran
  1994 - İlyas Başer
  1989 - Zekeriya Başer
  1984 - Zekeriya Başer

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gözeler Köyü Merkez Forum Tarih
Gözeler Köyü Merkez Bingöl Bingöl Tanıtımı 12 Mart 2010
Gözeler Köyü Merkez Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 5 Mart 2010
Gözeler Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kırkgözeler Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Gözeler Köyü Ovacık Tunceli Tunceli Tanıtımı 24 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş