Gözebaşı Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gözebaşı Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  gözebaşı köyü bilgileri - gözebaşı köyü tanıtım - gözebaşı köyü resimleri  Gözebaşı, eski aıyla Kinederiç, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyümüzün eski adı kinederiçtir cumhuriyetle birlikte köydeki gözeler( çeşmeler) bolluğundan dolayı gözebaşı denmiştir.

  Kinederiç köyü 1071 türklerin anadoluya gelişinde kafkas türklerinden roma bizans yerleşim alanı olup köyün şimdiki yerleşim yerine 1km mesafede yerleşim yeri roma ve bizans kalıntıları mevcut yüzeysel araştırma yapılmamiş olup yapılan kaçak kazılardan çıkan kalıntılardan köyün kuruluş 800 yıllık aşkındır.daha sonraları köyümüze çubuklu türkmenleri yerleşmişlerdir.köyümüzde harput türkmen kültürü yaşanır ve türkçe konuşulur.
  Kültür

  Güllük ekmeği , içli köfte, kındılik köfte lahana sarması , patila,lapa, düğürcek çorbası ,erişte çorbası,tirit pilavı,şeyreli pilav ,şaraplık üzümü boğaskere ,öküz gözü şifonu keçi memesi kırmızı üzüm pekmezi meşurdur.ayrıca kinedericin karpuzu elazığa yaz aylarında büyük bir bölümü bu köyden ihrac edilir .birde konuşma sitili vardır kendine ozgur bunlar HİNDİ(şimdi),EMME(amca),BİBE(hala),DEZE(teyze), VİLO NEDİSİN,İLİNÇAĞ(salınçak),AYAĞÇAĞ(Merdiven), BABO (baba), CEGET (Odanın veya evin içerisi köşe)TEHNE (Bulaşık bezi),BILDIR (geçen yıl),AYAKYOLU (vc)Bu kelimeler kinederice ozgu kelimelerdir
  Coğrafya

  Elazığ merkezine 18 km uzaklıktadır.köyun ayrıca bir özelligide herkes birbirinin akrabasıdır
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1994
  2000 1001
  1997 - 971
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. AYRICA KÖYÜN KARPUZ KAVUN VE ÜZÜMÜ COK MESHUR.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. AMA HER HANGİ BİR SAĞLIK OERSONELİ YOKTUR BUDA KOYLÜYÜ ZOR DURUMA SOKMAKTADIR.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca berber kazım adında berberi vardır ayrıca kasap mustafa genç ve köy bekçisi züllfü tan, köyün ayaklı gazetesi yaşı 60 olmasına rağmen bu mesleğini kimseye kaptırmayam namı değer TOPAL'dır.Bir gün öldü diye Kara Hasan (Hasan RENÇBER) tarafından minareden selasını verdirmiş ama o hala bütün muzripliğiyle hayatı sürdürmektedir..Tabii Muhlis'ide unutmamak gerekir, düğünlerde oynamasıyla, serüvenler anlatmasıyla..... Köyün geçim kaynağı 1974e kadar susuz tarıma yani arpa buğdaydı. Bu tarihten sonra başta rahmetli (kendisini rahmetle anıyorum)M.Zeki ÇELİK olmak üzere kurulan Gözebaşı köyü Sulama kooperatifi adı altında köy arazisine açtırılan yaklaşık 14 artezyen kuyusu ile sulu tarıma geçilmiştir. Bu tarihe kadar köydeki motor 3 veya 5 iken bugün köyde yaşayan ailenin yaklaşık yüzde yetmişinde traktör vardır. Sulu tarımda genelde pancar, pamuk geçmişde kaldı karpuz, kavun, salatalık ekimi yapılmaktadır. Yine son zamanlarda mısır (slaçlık) ekimi hız kazanmıştır.Daha sonra Uluova Sulama kanalının yapılması ile birlikte bahçe yetiştirilmeye başlanmış, kayısı, kiraz, elma gibi meyvelerin yanında çilek yetiştiriciliğide gelişmiştir.
  kaynak - yerel net
  vikipedi - özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gözebaşı Köyü Merkez Forum Tarih
Gözebaşı Köyü Merkez Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Gözebaşı Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Gözebaşı İlköğretim Okulu Merkez Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş