Gözebaşı Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gözebaşı Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum Köyleri - Şenkaya Gözebaşı Köyü - Gözebaşı Köyü Hakkında - Gözebaşı Köyünün Tanıtımı - Gözebaşı Köyü Resimleri


  Gözebaşı, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Erzurum iline 146 km, Şenkaya ilçesine 40 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 53
  1997 44
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

 2. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Erzurumun ilçesi şenkayaya bağlı güzel şirin bir köy GÖZEBAŞI köyü. Adını içerisinde bulunan topraktan kaynayarak yüzeye çıkan küçük küçük su birikintilerinden almıştır. Bu birikintilerde sürekli su vardır ve kaynak suyudur bu birikintilere göze denilir. GÖZEBAŞI köyüde adını bu gözelerden almıştır. Çok güzel yeşili ve ormanları vardır. Hiç bir teknolojik malzeme girmemiş ve estetiğini hiç kaybetmemiş yemyeşil bir köydür.

  COĞRAFİ KONUMU: Erzurum’un Şenkaya İlçesine bağlı bulunan Gözebaşı (Yukarı Hamas) köyü İlçeye yaklaşık 30-35 Km. uzaklıkta İlçenin Güney Batı yönünde Çoruh ırmağının önemli kollarından Gaziler ( Bardız) çayını besleyen Hamas çayının kıyısında ve Çoruh’un güney kolunun ilk doğduğu yer olan Çobangerekmez , Ecemoğlu ve Çilhoroz dağlarının eteğinde yaklaşık 1800 metre rakımlı iki ayrı yerleşim birimidir. Gözebaşı Köyü Karagöl’ ün eteğinde yer almaktadır. Gözebaşı Köyü isminden de anlaşılacağı gibi arazisinde Ab-u hayat gibi kaynak suları, çağıl çağıl akan billur dereleri ve kuş cenneti gibi gölleri gezmeye ve görmeye değer yerlerdir. Gözebaşı köyünün güney ve güney batı istikametlerinde uzanan sarıçam ormanları ve içerisinde kayın, yaban kavağı, kuşburnu, yaban kirazı (yöresel adlarıyla yazıyorum) cinav, gernoşa...vb. ağaçlarıyla çeşnilenen, her türlü yabani hayvana ev sahipliği yapan ve her mevsim ayrı bir güzelliği olan şirin dağ yamaçlarının seyrine doyum olmaz. Gözebaşı Köyünün Doğusunda Gaziler, Batısında Sarıkamış’a bağlı Isısu, Güneyinde;Yeniköy aynı zamanda Erzurum Kar sınırını çizen tarihi Top Yolu da Ecemoğlu ve Meydan gediğinden geçer. Kuzeyinde Şenkaya’nın Esenyurt ve Bereketli köyleriyle arazi sınırı vardır. Çilhoroz dağı ile Ecemoğlu arazinin en önemli yükseltileridir. Karagöl,Turna Gölleri ve Bulanık Göl belli başlı gölleri arasındadır. Kaynak sularından; Başpınar, Körpınar, Taşlıpınar, Halaççayırı (Hallaç çayırı), Kamerin gözesi , Sütlügöze, Korgöze, Kıble göze ve adı dahi olmayan içince cana can katan “karpuz çatlatan” onlarca kaynak suyu arazinin her bir köşesinden bir biriyle yarışırcasına fışkırarak yer yüzüne çıkar. Bu sular birleşerek Hamas çayını oluşturur. Hamas çayı aynı zamanda Çoruh Nehrinin güney kollarından ilkini teşkil eder. Köyün Geniş meraları , verimli çayırları bin bir çeşit çiçekli yamaçları hayvancılık ve arıcılık için ideal bir konuma sahiptir. Tarlalarında ekinle birlikte çıkan yemlik, kımı ve çayırlarında kekirenin tadına doyum olmaz. Arazisinde bol miktarda yetişen kuşburnu Yusufeli Kızılcığını Gernoşa ise Keçiboynuzunu aratmaz. Ağustos ayı başlarında Turnagölleri ve Sudökülenin yaban çileğini (ahududu) bir yiyen bir daha başka meyveyi yemek istemez


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gözebaşı Köyü Hakkında Forum Tarih
Gözebaşı Köyü Merkez Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Gözebaşı Köyü Merkez Elazığ Elazığ Tanıtımı 14 Mart 2010
Gözebaşı İlköğretim Okulu Merkez Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş