Göz tansiyonuna dikkat

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 12 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Göz tansiyonuna dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  AKDENİZ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İclal Yücel, ‘12 Mart Dünya Glokom Günü’ nedeniyle bugün yaptığı açıklamada, görme sinirinin göz içinde kalan bölümünün ilerleyici hasarıyla oluşan bir hastalık olan Glokom’a karşı dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.

  Glokom hastalığının halk arasında ‘Karasu’ ve ‘Göz Tansiyonu’ olarak bilindiğini belirten Prof. Dr. İclal Yücel, görme bilgisini beyine taşıyan görme sinirinin ilerleyici hasarına sebep olan hastalığa ‘glokom’ adı verildiğini belirtti. Bu hastalığın belirgin bir şikayet oluşturmadan yavaş yavaş ilerlediğini ve tedavi edilmezse körlükle sonuçlanabilecek görme azlığına neden olabildiğini anlatan Prof. Dr. Yücel, “Zamanında tanınamaz ve tedavi edilmez ise herhangi bir belirti vermeksizin, görme sinirinin yavaşça ölmesine, görmenin yavaşça bozulmasına ve körlükle sonlanmasına yol açar. Görme sinirinin hasarı ve buna bağlı görmenin bozulması geri dönüşümsüzdür. Bu nedenle hastalığa ‘sessiz körlük hastalığı’ da denir” diye konuştu.

  KÖRLÜK NEDENİNDE İKİNCİ

  Glokom'un, dünyadaki körlük nedenlerinin ikinci sırasında yer aldığını vurgulayan Prof. Dr. Yücel, “Bugün dünyada yaklaşık 4,5 milyon kişi glokom nedeniyle kördür. Bu sayının 2020 yılına kadar 11.2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Glokom'da en önemli risk faktörü, göz içi basıncının yüksek olmasıdır. Bunun yanında ailede glokom'un olması ve yaş diğer önemli risk faktörleridir” dedi.

  Hastalık sessiz seyrettiği için erken tanı almanın güç olduğunu kaydeden Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İclal Yücel şöyle konuştu:
  “Bu nedenle erken tanı için toplum taramaları önemlidir. Bu çalışmalarda, göz muayenesi sırasında bu yöne dikkat etmek önemlidir. Tanı bir göz muayenesi sonunda koyulabilir. Bugün için Glokom'un tam tedavisi yoktur. İlaçlarla tedavi olmuyorsa, lazer ve glokom ameliyatları ile hastalık hangi seviyede yakalanmış ise o seviyede tutulmalıdır. Bunun için erken tanı önemlidir.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Göz tansiyonuna dikkat Forum Tarih
Vatanı için her şeyi göze alan kahramanlar mektup örnekleri Edebi Türler Halk Edebiyatı 4 Ekim 2017
5. sınıf Türkçe Karagöz Hacivat İncelik cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar 26 Eylül 2017
Osmanlı durumunu göz önüne aldığınızda savaşa girmesini doğru buluyor musunuz kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Aydınlatma araçlarının yanlış kullanımının göz sağlığına etkileri nedir kısaca Genel Sağlık 4 Şubat 2017
Karagöz İle Hacivat Konuşmaları Çocuklara Masallar Fıkralar 26 Aralık 2016

Bu Sayfayı Paylaş