Göz,kulak,burun,boğazda yabancı cisim

'Genel Sağlık' forumunda maviboncuk tarafından 4 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Göz,kulak,burun,boğazda yabancı cisim konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gözde Yabancı Cisim
  Çocuklarda ve işçilerde sıkça rastlanabilir. Açık havada oynayan çocuklarda bitki parçaları ya da toprak taneleri, metal kesimi, düzeltilmesi, sıva işinde çalışan işçilerde ise metal ve sıva parçacıkları göze kaçar.

  Gözde yanma, batma, sulanma, kaşıntı ve ovmaya bağlı kızarıklık görülür. Hatalı müdahaleler göze zarar verir ve yabancı cismin çıkarılması da güçleşir. İlkyardımcı, kişinin gözlerini ovmasını önlemeli bol suyla yıkandıktan sonra gözlerini kapattırıp cismin gözyaşı ile çıkmasını beklemelidir. Bu olmuyor ve cisim gözle görülebiliyorsa temiz bir bez parçasının kenarı ile alınabilir. Çıkartma işleminden pamuk kullanılmaz. Yabancı cisim yine çıkmıyorsa kişi nakledilir.
  Kulakta Yabancı Cisim
  Kulağa nohut, mercimek gibi gıdalar, boncuk tanesi, böcek ya da bitki parçaları kaza ile kaçabilir. Özellikle böcekler hareket ve sesleri ile çok rahatsızlık verir. Su ile şişen tahıllar ve kuru baklagillerin çıkarılması çok zorlaşır. Bazen kulağı temizlemekte kullanılan pamuk, çöpler kulakta kalabilir.

  Kulaktaki yabancı cisimleri çıkartmak için sivri, uzun cisimler sokmak doğru değildir. Kulak yere bakar durumda iken kulak kepçesi küçük çocukta geriye ve aşağıya büyükte geriye ve yukarıya çekilerek cisim çıkarılır. Böcekler ışık tutularak dışarıya çıkarılabilir. Başarı olunamazsa kişi nakledilir.
  Burunda Yabancı Cisim
  Çocuklarda görülebilir. Buruna sivri, uzun cisimler sokmamak gerekir. Yabancı cismin olduğu tarafın karşısındaki burun köküne bastırılarak kişi sümkürtülür. Başarılı olunamazsa kişi nakledilir.

  Boğazda Yabancı Cisim
  Boğaza takılan yabancı cisim, elle ulaşılabiliyorsa elle çıkarılır. Aksi takdirde çocuksa baş aşağı tutularak, büyükçe iki kürek kemiği arasına vurularak yardım edilir.
  Yabancıı Cisimlerin Yutulması
  Yutulan cisim küçük, düzgün kenarlı ise kendiliğinden çıkacaktır. Müdahale gereksizdir. Sivri, uzun, batıcı, kesici cisimler yatılmış ise acilen nakledilir.
  * Bu yayın Ankara Tabip Odası İlkyardım Eğitimi Komisyonu İlkyardım Eğitimi Kursu Ders Notlarından Alınmışır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Göz kulak burun Forum Tarih
Duyu Organlarımız: Göz - Kulak - Burun - Dil - Deri ve Detaylı Bilgiler Diğer Mesleki Bilgiler 27 Mart 2010
Göz, Kulak, Burun, Boğazda Yabancı Cisim Kaçması. Genel Sağlık 4 Mart 2009
Kulak ve Gözler İle İlgili Bilmeceler - Kulak ve Göz Bilmeceleri Zeka Soruları ve Bilmeceler 20 Şubat 2012
Göz kulak olmak nedir - Göz kulak olmak deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 1 Ocak 2011
Kulak Ve Gözün şerrinden Allah’a Sığınmak Sünnetler & Hadisler 21 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş