Göz alerjisinin etkenleri ve çözüm yolları

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Göz alerjisinin etkenleri ve çözüm yolları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göz alerjisinin etkenleri ve çözüm yolları

  Çevreyle direkt teması nedeniyle gözün alerjik hastalıklara daha yatkın olduğunu ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:
  “Göz alerjilerinde gözde yanma, batma, kaşıntı, çapaklanma, kızarıklık, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu görülebilir. Bu şikayetlere genellikle burundaki alerji eklenir. Göz kapaklarında şişlik, gözün beyaz tabakasında kabarıklıklar ve kızarıklık görülür. Mevsimsel göz alerjisine neden olan etkenler genellikle polenler, mevsimsel olmayan alerjiye neden olan etkenler ise yıl boyu karşılaştığımız ev tozu ve hayvan atıklarıdır.”
  Öztürk, alerjiye ilaçlar, ilaçların içindeki koruyucu maddeler veya makyaj malzemelerinin de neden olabileceğini kaydetti. Gözdeki bazı rahatsızlıkların alerji zannedilebileceğini ifade eden Öztürk, şunları söyledi:
  “Muayenede göz kapakları, kirpikler ve kornea dikkatle incelenir. Bazen göz kapakları ters çevrilerek arka yüzeylerinin incelenmesi gerekebilir. Bazı mikrobik hastalıklar, sebebi bilinmeyen iltihabi durumlar, göz kapağı iltihapları, bazı cilt hastalıklarının göz bulguları, kuru göz hastalığı, gözün bağ ve damar tabakasının iltihabi hastalıkları, böcek ısırıkları, kirpik diplerine yerleşen parazitler göz alerjisini taklit eden bir tablo meydana getirebilir. Tanısal test olarak alerjen maddenin bulunması, gözyaşında ve kanda bazı maddelere bakılması yardımcı olsa da en fazla bilgi muayeneden elde edilir.”
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş