Göz Alabildiğince Süren Bozkır Dinginliği / Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Göz Alabildiğince Süren Bozkır Dinginliği / Karaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yolunuz Karaman’a düşerse; göz alabildiğince süren bozkır dinginliğine bakarak ‘Ne kadar sessiz, ne kadar durağan bir coğrafya…’ diye düşünebilirsiniz. Ama bu dinginliğin ardında çağların tarihi ve gizemi saklıdır.

  [​IMG]


  Şayet Karaman’a yaklaşmışsanız, tüm heybetiyle karşınızda duran Karadağ’ın eteklerindeki ovanın, Karamanoğlu yiğitleri ile Moğol ordusunun vuruşmasıyla adeta bir toz, duman deryasına döndüğünü görürsünüz. Orta Asya’dan Anadolu içlerine kadar yenilgi yüzü görmeden gelen Moğol ordusu, Türkmen yiğitleri karşısında az sonra bozguna uğrayacak ve o deli divane poyraz, Şikari’nin ‘Zamanın Kahramanları’ diye adlandırdığı baş eğmez yiğitlerin zafer nidalarını getirecek kulaklarınıza. Biraz daha dinlerseniz Cengiz Han’ın torunu Gazan Han’ın “Ah! Şu Karamanlı Türkmenler olmasaydı Moğol atlıları güneşin battığı yere kadar ulaşırdı” diyen sızlanmasını duyacaksınız.

  Şu tepeciği gördünüz mü? O tepeciğin ismi Pınarbaşı Höyüğü’dür. M.Ö. 9000’li yıllarda avcılık, toplayıcılık döneminin en önemli toplu yerleşim yeridir. Ya şu ayak izleri kimin ola? O ayak izlerinin, Hıristiyanlığın doğudan batıya doğru yayılmasında en önemli kişi olan Aziz Pavlos’ un Barabbas’la beraber Hatay’dan başlayıp ilk kiliselerden birini yaptıkları- Karaman’ın Ekinözü köyü yakınlarındaki- Derbe antik kentine uzanan büyük yolculuklarında bıraktıkları ayak izleri olduğunu anlamışsınızdır herhalde…

  Karadağ’daki Değle tepesinde yer alan ve ‘Binbir Kilise’ adıyla bilinen -Aziz Pavlos anısına yapılmış- çok sayıdaki kilise, manastır, şapel, mezar ve evle ilgili araştırmaları yürüten Sir W.M.Ramsay’dan dinleyelim: “Anadolu içlerinde öyle bir sanat meydana gelmiştir ki, bu sanat Yunan medeniyetine hiçbir şey borçlu değildir.”

  [​IMG]  LARANDA’DAN BUGÜNE
  Karaman’ın bilinen ilk adı Laranda’dır. Selçuklular döneminde ise Larende olmuştur. Karamanoğulları 1227 -1228 yıllarında Nure Sufi isimli liderleriyle bölgeye gelmişler, Selçukluların dağılma sürecinde devletlerini kurmuşlar. Kendilerini Selçukluların doğal mirasçısı olarak görmüş ve bu uğurda Osmanoğulları ile giriştikleri uzun mücadeleyi Fatih döneminde kaybetmişler.

  Ne zaman Karaman ile ilgili bir konu açılsa, tatlı bir gülümseme ile “Karaman’ın koyunu sonra çıkar oyunu” sözü söylenebilir. Bir gün Karamanoğlu, yalçın bir kaleyi fethetmek istediğinde sayıca yetersiz bir orduya sahip olduğunu düşünerek gece karanlığında kalenin önüne gelir. Bu arada tüm askerlerinin meşale yakmasını ve orduyu beslemek için getirilen koyunların boynuzlarına da mum dikilmesini emreder. Böylece çok kalabalık bir orduya sahip olduğu hissini uyandırır. Kale komutanı bu durumda, teslim olmaktan başka çaresi olmadığını düşünür. Kaleden ayrılırken binlerce koyunun boynuzuna mum dikildiğini ve nasıl bir oyuna geldiğini görünce “Karaman’ın koyunu sonra çıkar oyunu” der.

  [​IMG]


  DOĞAL ZENGİNLİKLERİ
  Tarihi ve kültürel zenginliği göz kamaştıran Karaman doğal güzellikleriyle de çok çarpıcı bir kenttir. Kuzeyi İç Anadolu bozkırlarına uzanan, güneyi Toros Dağları’na dayanan Karaman iki farklı coğrafi yapının zenginliğini bünyesinde taşır. Ayrancı’dan Ereğli’ye doğru giderken bozkır size gizlediği bir güzelliğini sunuverir. 1995 yılında ‘tabiatı koruma alanı’ ilan edilen Akgöl, iki yüzü aşkın kuşun yaşama alanı olan gizli bir kuş cennetidir. Balık avına meraklı olan okurlarımıza da bir sır verelim. Akgöl’de ağırlığı yüz kiloyu aşan sazan balıkları da var…

  Toroslara doğru giderseniz meşe, kızılçam, ardıç, karaçam, göknar ve sedir ormanları eşlik edecektir size. Bucakkışla nahiyesine bağlı Çatak köyünü geçince yüzlerce metre derinliğindeki Nunu Vadisi’nin derinliklerinden turkuvaz renkli Göksu nehrini görünce “Aman Allah’ım böyle bir güzellik olur mu?” diyeceğinizde eminim. Siz büyülenmiş gibi Göksu’yu seyrederken az ötenizdeki yaban keçilerini fark etmeyeceksiniz belki de…

  [​IMG]


  KARAMANLI KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ
  Karaman’ın görülmesi gereken yerlerini de sıralayıverelim. Önce kaleye çıkılmalı ve kent oradan kuşbakışı seyredilmeli. Ardından Hatuniye Medresesi görülmeli. Karamanoğlu Alaaddin Bey’in kızı Nefise Melek Hatun tarafından yaptırılan medresenin taş kapısı, taş işçiliğinin en güzel örneklerindendir. Osman Hamdi Bey ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ isimli tablosunda bu mekânı kullanmıştır.

  Aktekke (Mader-i Mevlana) Camii ise çok özel bir mekândır. Mevlana Celaleddin-i Rumi, babası Sultan-ül Ulema Bahaddin Veled ile Horasan’ın Belh şehrinden Anadolu’ya geldiklerinde en uzun soluklu molalarını Karaman’da verdiler. Yıl 1222’de geldikleri bu kentte 7 yıl kaldılar. Mevlana bu kentte baba oldu, annesi Numine Hatun’u (1224) ve kardeşi Muhammed Alaaddin’i (1225) bu kentte kaybetti. Karamanoğlu Alaaddin Bey, bu iki güzel insanın mezarlarını içine alan bir cami yaptırdı. Bu cami bugün Aktekke (Mader-i Mevlana) olarak anılan camidir. Cami uzun yıllar Mevlevi tekkesi olarak da kullanılmıştır.

  Karaman’dan bahsederken dönemin önde gelen isimlerinden Karamanoğlu Mehmet Bey’in bilime, kültüre ve insana verdiği değeri vurgulamamak olmaz. Anadolu’nun bu güzide şehri, tarihinden gelen zenginliklerle geleceğe umutlu bakıyor.

  AKGÖL’DE GÖREBİLECEĞİNİZ KUŞLAR
  Karabatak, batağan, balaban, ördek, kaz, balıkçıl türleri, çeltikçi, kaşıkçı, kuğu, suna, flamingo, saz delicesi, mısır akbabası, yılan kartalı, kocagöz, kılıçgaga, bataklık kırlangıcı, şahin, puhu.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Göz Alabildiğince Süren Forum Tarih
Osmanlı durumunu göz önüne aldığınızda savaşa girmesini doğru buluyor musunuz kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Aydınlatma araçlarının yanlış kullanımının göz sağlığına etkileri nedir kısaca Genel Sağlık 4 Şubat 2017
Karagöz İle Hacivat Konuşmaları Çocuklara Masallar Fıkralar 26 Aralık 2016
Göz deyimleri ve anlamları kısaca Atasözleri & Deyimler 7 Aralık 2016
Karagöz İle Hacivat: Gübre Çocuklara Masallar Fıkralar 22 Temmuz 2016

Bu Sayfayı Paylaş