Göz Acillerine Dikkat

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 23 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Göz Acillerine Dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bu konuda küçük bir bilgi sahibi olmak gözü kurtarmak ve kaybetmek arasındaki sınırı çizer
  GÖZLERİMİZ söz konusu olunca önemsemediğimiz acil durumlar körlüğe kadar varabilen önemli sonuçlar doğuruyor. Göz acilleri ve bu durumlarda almamız gereken önlemleri Dünyagöz Hastaneler Grubu doktorlarından Op. Dr. Savaş Eriz ile konuştuk. 'Göz acilleri aslında düşünülenin aksine çok ihmal edilen durumlardır. Çünkü hastalarımız daha çok ciddi ağrı yapan durumlar için acil polikliniklere başvurmakta, ağrısız durumlarda ise daha geç doktora gitmektedir. Göz acilleri konusunda küçük bir bilgi sahibi olmak gözü kurtarmak ve kaybetmek arasındaki sınırı çizer' diyor Op. Dr. Savaş Eriz ve dikkat edilmesi gereken göz acillerini anlatıyor.

  ANİ GÖRME KAYBI
  GÖZDE en acil durum ani ortaya çıkan ağrısız görme kaybıdır. Bu bize gözü besleyen atardamarların tıkanıklığını düşündürür ki bu durumda saatler bile çok önemlidir. Göz sinir tabakasının kan ile beslenmesi gereklidir. Göz sinir tabakasının kan dolaşımı olmadan kalmaya çok kısa süreler, saatler kadar tahammülü vardır eğer bu duruma hemen müdahale edilirse görme geri kazanılabilir ama geç kalınırsa görmenin geri dönüşü çok zordur. Maalesef bu durumdaki hastalar sıklıkla hekime ertesi gün veya birkaç gün sonra başvurduğu için tedavi de başarı oranı düşüktür.

  AĞRILARIN ÖNEMİ
  DİĞER bir acil durum, ani alına ve kulağa vuran şiddetli göz ağrısıdır. Göz kızarıklığı ve bulanık görme ile ortaya çıkan göz tansiyonunun aniden hızlı yükselmesi nedeniyle oluşan göz tansiyonu krizidir. Bu durum genelde basit baş ağrıları ile karıştırılıp ağrı kesiciler ile geçiştirilmeye çalışılır. Genellikle göz hekimi hastayı gördüğünde uzun süredir yüksek olan göz tansiyonu göz sinirine hasar oluşturmuş olup görme kaybı ortaya çıkmıştır. Eğer müdahale zamanında yapılırsa bu durumda da göz ve görme kurtarılabilir.

  TRAVMALAR
  GÖZ travmaları da acil polikliniğimizde anlamlı yer teşkil eder. Delici, kesici travmalar genelde hastaları kliniğe getiren acil durumlardır fakat gözde görülür bir etkisi olmayan travmalarda hastalarımız bazen hekime gitmeyi erteleyebiliyor ya da ihmal ediyorlar aslında bu da önemli ve acil bir durum olabilir. Travmanın etkisi ile ortaya çıkabilen retina tabakası yırtık ve ayrılmaları acil müdahale ile tedavi edilmelidir. Geç kalındığında yerinden ayrılan ve kansız kalan retina (göz sinirinin görmeyi sağlayan göz içi tabakası) fonksiyonunu yitirir. Daha sonra yapılan müdahaleler de yüz güldürücü sonuç çok nadiren ortaya çıkar.

  IŞIK ÇAKMALARI
  YİNE retina tabaksının yerinden ayrıldığının ya da bu duruma yatkınlığın habercisi olan durumlarda gözde ışık çakmaları, aniden yoğun bir yağmur -toz manzarasıdır. Oyalanmadan hekime başvurmak burada görmemizi korumamızda büyük önem arz eder. Acil polikliniğimizde en büyük yeri göze yabancı cisim kaçmaları ve kornea epitel yaralanmaları oluşturur bunlarda tabii ki acil durumlardır ve müdahale gerektirir. Özellikle yabancı cisim kaçması, kimyasal madde ile temas gibi durumlarda su ile yıkayıp başka hiç bir şey yapmadan -gözü ovuşturmak, cismi çıkarmaya çalışmak yada ilaç damlatmak gibi- hemen göz hekimine görünmekte fayda vardır yapılacak yanlış müdahaleler tabloyu daha kötü bir hale getirebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Göz Acillerine Dikkat Forum Tarih
Osmanlı durumunu göz önüne aldığınızda savaşa girmesini doğru buluyor musunuz kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Aydınlatma araçlarının yanlış kullanımının göz sağlığına etkileri nedir kısaca Genel Sağlık 4 Şubat 2017
Karagöz İle Hacivat Konuşmaları Çocuklara Masallar Fıkralar 26 Aralık 2016
Göz deyimleri ve anlamları kısaca Atasözleri & Deyimler 7 Aralık 2016
Karagöz İle Hacivat: Gübre Çocuklara Masallar Fıkralar 22 Temmuz 2016

Bu Sayfayı Paylaş