Göynükören Köyü Merkez Kütahya

'Kütahya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Göynükören Köyü Merkez Kütahya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Göynükören Köyü Bilgileri -Göynükören Köyü Hakkında - Göynükören Köyü Tanıtımı - Göynükören Köyü Resimleri  Göynükören ,Kütahya Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl: KÜTAHYA

  İle Uzaklığı:18 km

  İlçeye Uzaklığı:0 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:156
  1997:185

  Tarihi

  Köyün adındanda anlaşılacağı üzere köklü bir geçmişi olmasına karşın ciddi bir araştırma yapılmamıştır çıkan bazı kazılarda germiyan ve roma dönemine ait parçalar çıkmaktadır kütahyanın çok stratejik noktasında olması nedeniyle kütahya savunmalarında dumlupınar meydan muharebesi çete savaşlarında çetelerin yakalanmasında büyük yararlıklar göstermişlerdir köy kurtuluş savaşı sırasında çok ciddi stratejik bir nokta olması ve yunanlıların bozguna uğraması nedeniyle yunanlıların kaçış güzergahları izlenmesi kontrolü buradan gözlenmiş yunan afyondan kaçarken kütahyaya girmesinin engellenmesi konusundaen ciddi çalışma bu köyde konyalı kara kadıların torunlarından olan sümen sülalesinden mehmetali çetinkayanın evinde toplanarak türk ordusunun kontrol ve koordinasyonu harekat planları hazırlanmış buradan direkt ankaraya yapılan bağlantılarla sayesinde yunan kaçarken bütün yollar aynı zamanda türkkeşif kolu tarafından bu köyde gözlenmiştir girememiştir ayrıca günlercekalan askerin yiyecek giyecek ihtiyaçlarını ayrıca yol ihtiyaçlarını karşılamış fahri olarak maddi destekler sağlamıştır o tarihte bölgede yapılan çete savaşlarında yakalanmasında merkeze ciddi destekler veren türk köyüdür özüne kültürüne değerlerine bağlı çalışkan insanları dürüst ve yardım severdir yer ormanlık olduğu için nüfus geçimi nedeniyle genelde kütahya merkeze kaymış tamamı okur yazar olup oturan sayısı azdır

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Kütahya merkezine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Göynükören Köyü Merkez Forum Tarih
Göynükören Köyü Hakkında Bilgi Saraydüzü Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Göynükören Köyü Gediz Kütahya Kütahya Tanıtımı 10 Nisan 2010
Göynükören Köyü Devrekani Kastamonu Karadeniz Bölgesi 10 Nisan 2010
Göynükören Köyü Aslanapa Kütahya Kütahya Tanıtımı 9 Nisan 2010
Göynükören İlköğretim Okulu Kastamonu Devrekani Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş