Görme engellilere özel telefon projesi

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 19 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Görme engellilere özel telefon projesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hayatı dokunarak yaşayanlar için "Tactility".
  Hayatın artık vazgeçilmez bir parçası haline gelen cep telefonları her tür kullanıcının taleplerine karşılık veren yüzlerce farklı tasarım ve işlevle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Ancak bu süreçte görme engelli kişileri de ihmal etmemek gerektiğini düşünen tasarımcılar ve firmalar, henüz hayata geçmese de çeşitli konsept ve prototip çalışmalarıyla bu ihtiyaca yanıt vermeye çalışıyor.
  Hayata geçmesi en olası projeyse Seattle Sanat Enstitüsü'nde öğrenim gören 22 yaşındaki genç tasarımcı Siwei Liu ile Toshiba'mn ortaklaşa geliştirdikleri Tactility. Her yönüyle görme engelli kullanıcılar için tasarlanan Tactility, adından da anlaşılacağı gibi "dokunulurluk" konseptini merkezine yerleştirerek, tuşlardaki rakamlara Braille alfabesiyle üç boyutlu olarak yer veriyor. Bir cep telefonunun en çok kullanılan arama ve aranma özellikleri dışında başka bir telefon, işlevindeki bu minimalliği tasarımına da başarıyla yansıtmış. Bu kulvardaki rekabet, umuyoruz ki hayatı herkes için kolaylaştıran ürünler yaratmaya devam edecek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Görme engellilere özel Forum Tarih
SBS’de yeni uygulama görme engellilere sesli soru kitapçığı SBS - ÖSS - Sınavlar 31 Mart 2010
Allah'ın her şeyi bilmesi işitmesi ve görmesi insan ilişkilerini nasıl etkilemektedir? Dini Sorular ve Cevaplar 30 Kasım 2016
Peygamberimizi rüyada görmek ne anlama gelir Rüya Tabirleri 21 Nisan 2014
Ozon tabakasının zarar görmemesi için neler yapabiliriz kısaca Uzay ve Gökyüzü 6 Nisan 2014
Ay'ın görmemize katkısı kısaca Uzay ve Gökyüzü 11 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş