Görme engelliler için ÖSS'ye hazırlık dershanesi

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 17 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Görme engelliler için ÖSS'ye hazırlık dershanesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- ODTÜ, Bilkent, Ankara ve Hacettepe üniversitesinden öğrenciler, ''Engelsiz Dershane'' projesi kapsamında görme engelli gençlere Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) hazırlık dersleri veriyor.

  Projenin koordinatörlerinden ODTÜ Okul Öncesi Öğretmenliği son sınıf öğrencisi Ayşegül Mercan, yaptığı açıklamada, engellilere yönelik üniversiteye hazırlık kursları düzenleyen dershane olmadığını, eşitsizliği gidermek için böyle bir proje başlattıklarını bildirdi.

  Uygar Görme Engelliler Derneğinde, farklı illerden dershane için gelen görme engellilere her gün 09.00'dan 19.30'a kadar 60 gönüllü üniversite öğrencisinin ders anlattığını kaydeden Mercan, dershanede diğer üniversite hazırlık kursları gibi çalıştıklarını ifade etti. Görme engellilerin özellikle matematik derslerinde sorun yaşadıklarını belirten Mercan, bunu gidermek için engellilere birebir ders verdiklerini söyledi.

  Farklı üniversitelerden de olsa organize çalışan gönüllüler, dershanede eğitmenliğe başlamadan önce ''Engelsiz Bilinç'' eğitimi alıyor. Engellilere nasıl yaklaşılması gerektiği, görme engelliye konunun nasıl anlatılacağı gibi eğitimlerden geçen gönüllüler, ayrıca 2 derse stajyer öğretmen olarak katılıyor.

  Dershanede, 60 gönüllü öğretmen, 14 görme engelli gence ÖSS'ye hazırlık eğitimi veriyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Görme engelliler için Forum Tarih
Görme Engelliler için Windows Live Messenger Narrator [Resimli Anlatım] Msn ve Sohbet Programları 29 Nisan 2009
Görme Engellilerin Başlıca Sorunları Nelerdir? Seviyeli-Ciddi Konular 29 Ekim 2012
Görme Engellilerin Sorunlarının Çözülmesi Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 29 Ekim 2012
Göreneller Görme Engelliler İlköğretim Okulu Bilgileri Altındağ Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 1 Ağustos 2011
Görme Engelliler İlköğretim Okulu Bilgileri Selçuklu Konya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 7 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş