Görünmezlik matematiksel olarak mümkün(müş)

'Bilim & Teknoloji' forumunda DilzaR tarafından 17 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Görünmezlik matematiksel olarak mümkün(müş) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilim insanları, Uzay Yolu dizisinde uzay gemisinin görünmez olmasını sağlayan sistemin matematiksel olarak mümkün olduğunu savunuyor.

  Nicolae Nicorovici ve Graeme Milton, nesnelerin süper-lens adı verilen ışığı bükebilen maddelere yaklaştırıldığında gözden kaybolmuş gibi gözükebileceğini belirtiyor. Bilim insanları, bu etkiye ‘anomalous localised resonance’ (Anormal lokal titreşim) adını veriyor. Uzmanlar şimdilik sadece metametiksel temelini oluşturdukları bu sistemin pratik olarak uygulanmasının biraz daha zor olacağını kabul ediyor.

  Milton ve Nicorovici’nin hazırladığı görünmezlik sisteminin matematik altyapısı şöyle işliyor: Müzik aletlerinin akort edilmesinde kullanılan diyapozon aleti, geniş bir şarap kadehinin kenarında tutulduğunda ortaya bir titreşim çıkıyor.

  Görünmezlik sistemi, aynı titreşimi ses yerine ışık dalgalarıyla yapacak. Bilim insanları ilk etapta büyük bir nesneyi görünmez yapmak yerine, sistemi toz parçacıklarıyla deneyecek.

  IŞIK TİTREŞİMİ
  Görünmezlik cihazları, yeni keşfedilen kimyasal maddelerle üretilen ve ışığı doğası dışında farklı davranmasını sağlayan süper-lens teknolojisiyle yapılıyor. Toz parçacıkları süperlense yaklaştırıldığında, çok güçlü bir ışık titreşim yaymaları halinde ışık yaymıyormuş gibi gözükebilecek.

  Deneyde toz parçacıkları, ışığı güçlü bir titreşim verecek frekanslarda dağıtacak; titreşim toz parçacıklarının yaydığı ışığı kapayacak ve onları görünmez kılacak.

  MESELE BÜYÜK NESNELERİ ‘GÖREMEMEK’
  Görünmezliği oluşturmak için esas olan toz parçacıklarını değil, büyük nesneleri de görünmez kılmak. Ancak, görünmezlik etkisi sadece belli frekanslarda tutuyor, bunun dışında nesneler parçalı olarak görünmez oluyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Görünmezlik matematiksel olarak Forum Tarih
Counter Strike 1.5 Görünmezlik Şifresi Counter Strike Özel 22 Aralık 2010
Counter Strike Oyunu 1.5 Hileleri Görünmezlik Counter Strike Özel 22 Haziran 2010
Sanalika Oyunu Görünmezlik Hilesi Oyun Hileleri 22 Haziran 2010
Görünmezlik Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 16 Mart 2010
Görünmezlik pelerini geliyor Bilim & Teknoloji 10 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş