Göründü Köyü Arıcak Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Göründü Köyü Arıcak Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  göründü köyü bilgileri - göründü köyü resimleri - göründü köyü tanıtım  Göründü, Elazığ ilinin Arıcak ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  BU KÖYÜN ZAZACADA ADI GAHAR DIR.ŞU AN 2009 TARIHINDEN ITIBAREN KÖYDE 12 HANE BULUNMAKTADIR.NÜFUSUN GENELİ 30 YAŞ ÜZERİNDEDİR.VE BU KÖY İKİ KISIMDAN OLUŞUR.KÖYE 1 KM YE YAKIN UZUNLUKTA ZAZACA HAYDARUN ADINDA BİR YERLEŞİM ADI DAHA VARDIR.KÖY KAYITTA GÖRÜNDÜ KÖYÜNE BAĞLI GÖRÜNSEDE AYRI BİR KÖYDÜR.SUAN NÜFUSU 5 VE YA 6 HANE ILE SINIRLIDIR.GÖRÜNDÜ KÖYÜ 2 DAĞIN ARASINDA YER ALIR.KÖYÜN ARKASINA DAYALI OLAN DAĞIN BAŞINDA.BİR ZİYARETGAH BULUNUR.MEZARİN BİR ŞEHE AİT OLDUĞU SÖYLENİR.VE HER YIL ÇEVRE KÖYLERİNDE KATILMASIYLA BU ZİYARETGAH İÇİN KURBANLAR KESİLİR.ZİYERATGAG NORMAL ZİYARET EDİLİR VE HAKKINDA HUREFE YORUMLAR YOKTUR.KÖYÜN TARLALARI SULANMASI İÇİN KÖYE 2 VEYA 3 KM UZAKLIKTA DAĞIN İÇİNDEN GELEN SU VARDIR VE KÖYÜN TÜM İHTİYAÇLARINI FAZLASIYLA GÖRÜR.
  Kültür

  DEĞİŞİK ANANELERİ YADA GÖRENEKLERİ YOKTUR.KÜRT KÜLTÜRÜ İLE AYNIDIR.

  Coğrafya

  Elazığ iline 139 km, Arıcak ilçesine 17 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 87
  1997 66
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak - yerel net
  vikipedi - özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş