Gönül Dağında Bir Garip Neşet Ertaş-Haşim AKMAN

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gönül Dağında Bir Garip Neşet Ertaş-Haşim AKMAN konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gönül Dağında Bir Garip Neşet Ertaş-Haşim AKMAN  Gönül Dağında Bir Garip Neşet Ertaş-Gönül Dağında Bir Garip Neşet Ertaş Kitap Özeti-Gönül Dağında Bir Garip Neşet Ertaş Kitap Hakkında

  Yazarı : Haşim AKMAN

  "Bu türkü de mi onunmuş?"

  Türkü seven, türkülerle ilgilenen, türkü dinleyenler arasında bu şaşkınlığı yaşamayan yoktur. Aklımıza, dilimize ve gönlümüze takılan; kimindir, ne zaman yakılmıştır diye düşünmeden çaldığımız, söylediğimiz, mırıldandığımız türküler, bir de bakarız, Neşet Ertaş'ındır.
  Şimdiyi, tam şu anda içinde bulunduğumuz ruh halini anlatan türküler de onundur, çok uzak geçmişlerin, artık çoktan gerilerde bıraktığımızı zannettiğimiz başka hayatların, başka toprakların sesini havalandırarak bize getiren türküler de... Bir bakarsınız gönlünüzün bam telinden yakalanmış, takılıp kalmışsınızdır Neşet Ustanın binlerce yıllık Abdal birikiminin ürünü gırtlak nağmelerine.
  Neşet Ertaş, sadece türkülerinin havalarıyla, bugüne kadar aşılamayan ses ve saz ustalığıyla havalandırmaz insanı. Türkü sözleriyle, pek açığa vurmadığı düşünce dünyasının kapısını aralar: "Evvelim sen oldun, ahirim sensiz / Batınım sen oldun, zahirim sensin" diyerek çarpar insanı.
  "Biz erkekler olarak insanoğluyuz. İnsan, bizim analarımızdır. Biz erkekler olarak insanloğuyuz ve insana benzeriz. Onların yüzü suyu hürmetine biz de insanız" diyen engin gönlün kaynağına, türkü sözlerinde kapısı aralanan Neşet Ertaş'ın o saklı iç dünyasına, bu kitapla gireceksiniz.  [​IMG]

  Yayınevi : Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
  Fiyatı : 12.00. YTL
  Basım Yeri / Tarihi : İstanbul / 2006 - Haziran
  Bu ürün ile birlikte bir cd hediye olarak verilmektedir
   

Bu Sayfayı Paylaş