Gömemiş Köyü Merkez Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gömemiş Köyü Merkez Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Gömemiş Köyü Bilgileri - Gömemiş Köyü Hakkında - Gömemiş Köyü Tanıtımı - Gömemiş Köyü Resimleri  Gömemiş ,Tunceli ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:TUNCELİ

  İle Uzaklığı:22 km

  İlçeye Uzaklığı:22 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:42
  1997:0

  Köyün adı Zazaca'dır, Gome agil demektir, Mis ise adamin adidir, yani Gomê Misi demektir. {fact} Gömemişliler Doğu dersim aşiretlerinin en büyüklerinden biri olan Alan aşiretine mensupturlar.Alevidirler. Gömemişlilerin konuştuğu dil daha yaygın bilinen adıyla Zazaca’dır. Alan aşireti;Gömemiş, Erdoğdu, Kuyluca, Yeşilkaya, Meşeyolu, Heceriye, Kıl, Vankük ve Çukur. Mazgirt ilçesine bağlı Dilanoğlu köyü ile Pertek ilçesine bağlı Sağman Dersimi köyleri Alanlıdır. Bunlar dışında ayrıca birçok Mazgirt ve Pertek köylerinde bir çok Alanlı, diğer aşiretlerden insanlarla karışık yaşamaktadır.Bu köyler içinde en büyük olanı Kortu köyüdür. 1960’yı yıllarda Köydeki hane sayısı 200’e yaklaşmıştı. Bugün Kortu köyünde 30 kadar aile yaşamaktadır. Bunların da önemli bir kısmı yaşlılardır.Gömemiş köyünde Alanlılar dışında son elli yıl içinde yerleşmiş birkaç Haydaran aşiretine mensup aile de bulunmaktadır. Bu ailelerle de akrabalık bağıyla Gömemişlilerle ilişkilidirler.Gömemişteki aileler: Gültekinler, Çelikler, Yıldırımlar, Gökmenler, Aydoğmuşlar, Yükseller, Demirler,Çongarlar, Kılıçlar, Takaklar,Adoğmuşlar,Tolyaklar, Talaylar, Karagözler ve Çormanlardır.Aileler iki ezbete mensuptur. Bunlardan yaklaşık 200-250 yıl kadar önce yaşamış olan Gülabi’in soyundan gelenler Gulu, Davut’un soyundan gelenler ise Doğdu olarak anılırlar. Demirler ve Yükseller başka bir aile grubudurlar. Gömemiş ve Erdoğdu köyünde yaşan herkesin soy ağacı, yaklaşık 300-350 yıl kadar öncesinde ortak bir ataya dayanmaktadır.1950’den önce Mazgirt’e yerleşen ve Gulu klanına mensup bir aile dışında köy dışına çıkan Gömemişli yoktur. 1950’lerden sonraki yoğun köyden kente göç süreci içinde çok sayıda Gömemişli şehirlere ve yurtdışına göçtü.1960’lı yılların başında Gömemiş köy nüfusu yaklaşık 300 kişi kadardı. Bugün Gömemiş kökenli nüfusun toplam olarak 700-800 kadar olduğu söylenebilir.1990 sonrasında bölgede yaşanan olaylar nedeniyle Gömemiş köyü hızla boşaldı. Bugün köyde yaklaşık 10 kadar aile bulunmaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Gömemiş köyü Tunceli merkez ilçeye bağlıdır.Merkeze 22 km uzaklıktadır.Tunceli’den Pülümür’e gidilirken, karayolunun 10 ile 15 kilometrelerinin oluşturduğu alanın sağ tarafı Gömemiş Köyü’nün arazisidir. Köyün kuzey ve kuzey batı sınırlarını Pülümür çayı oluşturur.Doğusunda Erdoğdu köyü bulunur. Aslında Gömemiş ve Erdoğdu köyleri her bakımdan bir bütünlük oluştururlar.Daha Doğuda ise Kortu, Putıke ve Gewreğe köyleri, Güney ve Güney batıda Xeceriye, Kale, Pah ve Sinan köyleri, Kuzey ve Kuzey Batıda ise Kutudere,, Xozmerağe, Hegao Pil, Pağa Ali, Kalkundır ve Marçik köyleri ve mezreleri bulunur.Gömemiş, güneyi boyunca uzanmış dağımsı bir tepeye yaslanmıştır. Söz konusu dağ en doğuda Vıle Xemeliye ortada Arıke, Batıya doğru ise Kemere Cırnu ve Kemero Sur adını alır.Gömemiş’in Güney Batısında köyün en büyük ormanı, Zıme vardır.Zel Dağı Gömemiş’in kuzey doğusunda, Düzgün Baba dağı ise köyün doğusunda bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Köy Muhtarı: Abbas KILIÇ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0-428-212 64 28

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gömemiş Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş