Gömeç Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gömeç Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  gömeç köyü bilgileri - gömeç köyü resimleri - gömeç köyü tanıtım  Gömeç, Kayseri ilinin Kocasinan ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Kayseri ilinin gömeç köyünün kuruluşu hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte çeşitli rivayetler köyün kuruluşu hakkında bize bir fikir varmaktedir.735 tarihli vakfiye Seyit Halil iye ait olup,Zülkadiroğulları tarafından yaptırılmıştır.İş bu vakfiye Gömeç hisarı diye adı geçer.Badehu Gömeç Türklerde bir kabile adıdır.Selçuklular zamanında Gömeçli hatun adı verilen bir hükümdar karısının adı geçer.vesika şöyle sabittir ki Karakaya köyündeki yatır Danışmentlilerden olup o zaman o kabile ile gelen bir obada buraya gelerek köyü kurup obalarının ismine Gömeç adını vermişlerdir.Teolojik bakımdan bu mıntıka göl olup Karahöyük köyünün bulunduğu yerdeki Kaneş şehri ile Gömeç gölün kenarına tahminen milattan 1200 yıl evvel kurulmuştur.buradan çıkan çivi tabletler bunu teyit eder.yine söylentilere göre Yavuz Sultan Selim Mercidabık savaşına giderken bu köy içinden geçtiği ve bu dönemde bu köyün bir türk köyü olduğu söylenmektedir.Gömeç köyünün Danışmentoğulları tarafından kurulduğu ifade edilmektedir.yine bu köyün şimdiye kadar üç mevki değiştirdiği bilinmektedir.bunlar ilk yerleşim yeri olan örencik ikinci yerleşim yeri apkın üçüncü yerleşimyeri olan şu anki yerleşim yeri olan Gömeçtir.Selçuklu ve Osmanlı Devleri tarihlerini incelediğimizde Gömeç köyünün tarihi hakkında bir fikir sahibi olabiliriz.4000 yıllık mazisi bulunan kayseri,nin son 1000 yıllık geçmişi Türktarihi teşkil eder Kayseri1067 yılında Afşin bey tarafından feth edildikten sonra sosyal ekonomik ve kültürel yönden kabuk değiştirdiği gibi nufus yönündende büyük bir değişmeye uğramıştır. Orta asyadan dalga dalga göç ederek gelen Türk Oğuz boyları boy boy oba oba Kızılırmak kenarlarınave Kayseri şehir merkezine yerleşmişlerdir.Oğuz boyları yeni yerleştikleri ve kurdukları köylere kendi boy adlarını vermişlerdir. Gömeç köyü de bunlardan biridir.Türklerin islamiyeti kabul etmeleriyle birlikte Anadolunun içlerine doğru keşif faliyetlerine arkasından da akınlara başlamışlardır.1040 yılında yapılan Dandanakan şavaşını kazanan Türkler artık Anadoluya daha rahat akınlar yapmaya ve buraları yurt edinmeye başlamışlardır.1071 deki Malazgirt muharebesi ile kazanılan zafer Türkleri Anadolunun sahipleri haline getirmiştir ve burayı vatan edinmişlerdir. Türkler Anadolunun tamamını ele geçirmek amacıyla çeşitli Türk boylarını Anadolu içlerine göndererek oralara yerleşmelerini sağlamıştır. Anadolu içlerine gelen bu kollardan birisi ise danişmentliler beyliğine bağlı Gömeç koludur.bu boy civarındaki yerleri ele geçirmek buraları İslamlaştırmak amacıyla Asurlular döneminden kalma Kültepe Kaneş yerleşim merkezinin 3 km doğusunda kurulmuştur.zamanla buraya Gömeç ismi verilmiştir.Köyün Selçuklular döneminde kurulduğuna dair diğer bir işaret ise köyde Selçuklu mimari tarzına ait 750 yıllık camidir.Orta asyadan gelen üç kol ....Gömeç....Kızık....Salur...not.gömecin geniş kapsamlı tarihiyle ilğilenenler ismail delioğlundan bilği alabilirler.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 -
  2000 585
  1997 739
  Kültür
  İleride yetişecek olan nesillerin bu günkü nesilden devir alacakları milli mahiyetteki müesseseler köy ailesi ve köy cenaatı tarafından muhafaza edilmektedir. Böylece örf ve adetler birleştirici kültürel unsurlar köyün şehirleşmiş ülkelerde dahi hala nüfüs kaynağı fonksiyonunu ifade etmesi sayesinde yeni nesillere aşılama bilmekte ve milli kültür tarihe dayanan köklerinden koparılmaksızın inkişaf edebilmesi hususunda köy çevresinden genel ölçüde yardım görmektedir. Amiran Kurtkanın da ifade ettiği gibi köy nüfüsu toplumsal yapının muhafaza edilmesinde kültürel unsurların diğer kuşaklara aktarılmasında ve milli kültürün muhafazasında önemli bir etkiye sahiptir.gömeç köyünün geleneksel yemekleri arasında şunları görebiliriz.Yahni.Arapaşı.Pilav.Mantı.Fasülye yemeği.Yaprak dalması.Biber dolması.Ispanak yemeği.Lahana dolması.Bumbar.Tarhana çorbası.Güveç.TATLILAR VE HAMUR İŞLERİ.Aside tatlısı.Revani tatlısı.Lokma tatlısı.Baklava.Kadayıf
  Coğrafya

  Gömeç köyü Kayseri_Sivas kara yolunun 20.km sinde Şose diye tabir edilen yerden başlamaktadır. köye giriş güneybatıdan ve kuzeybatıdan gerçekleşir.Kayserinin kuzeydoğusunda yer alan Gömeç köyünün kuzeyinde Güneşli kasabası kuzeydoğusunda Saraycık ve Doruklu köyleri batısında Karaev,Salurve karahöyük bulunmaktadır.köyün güneyinden Kayseri_Sivas_Malatla karayolu geçmektedir.Kyün yukarı kesiminde bir adet düğün salonu bulunmaktadır köyün aşağı kesiminde Selçuklular devrinden kalma bir cami bu caminin çaprazında da harabe veziyetinde bir kilise bulunmaktadır.Gömeç köyünün aşağı kesimi ile yukarı kesimi arasındayaklaşık 325m. lik yükseklik farkı vardır.
  İklim

  Gömeç köyünde iç Anadolu bölgesinin karakteristik iklim tipi olan karasal iklim görülür.Kayseri düz bir alan üzerine kurulmasına karşın gömeç köyü engebeli bir arazi üzerine kurulmuştur.Köyde yazlar sıcak ve kurak kışlar ise soğuk ve karlı hatta sert geçmektedir. Köyde yaz aylarında özellikle akşam saatlerinde hava sıcaklığının aniden düştüğünü soğuk bir havanın estiği müşahede edilmiştir.Bu esen soğuk havada köyde Gömeç yeli denmektedir..Köye en fazla yağmurun ilkbahar ve sonbahar aylarında düştüğü görülmektedir.Kayseri de 59 yıllık rasat değerlerine göre en fazla yağışın nisan ayında oldugu görülmektedir.(50.0mm)en az yağışın ise agustos ayında düştüğü (6.5mm)görülmüştür.Yıllıkyağiş ortalamasının(375mm)olduğu tesbit edilmiştir.Kayseri de dolayısıyla gömeç köyünde yıllık sıcaklık ortalamasının (10.4)derece olduğu görülmüştür.En düşük sıcaklık ortalaması ise _32.5 derece dir. En yüksek sıcaklık ortalaması 40.7 derecedir.Sıcaklık ortalamasının en yüksek olduğu ay temmuz ayıdır(22.4)Köyde umumi iklim dört ay şiddetli kış yaşanırken sekiz ay da bahar ve yaz yaşanır

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mustafa Eser

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gömeç Köyü Hakkında Forum Tarih
Ulubeyler Köyü Gömeç Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 24 Nisan 2010
İnönü Köyü Gömeç Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 20 Nisan 2010
Hüseyinbeşeler Köyü Gömeç Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 20 Nisan 2010
Hallaçlar Köyü Gömeç Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 20 Nisan 2010
Halılar Köyü Gömeç Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş