Göltarla Köyü Elmalı Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Göltarla Köyü Elmalı Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göltarla Köyü Elmalı Bilgileri - Göltarla Köyü Hakkında - Göltarla Köyü Tanıtımı - Göltarla Köyü Resimleri  İlçe: ELMALI - İl: ANTALYA

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Antalya
  Bilgiler
  Nüfus 179 (2000)
  Rakım 1105m metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 07700
  Alan Kodu 0242
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Antalya
  İlçe Elmalı
  Web Sitesi

  Göltarla, Antalya ilinin Elmalı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Avlan daha öncesinde BÜLBÜLZADELERİN çiftliği olup,avlan köyü çağıllıburun mevkiinde Bucak köy adıyla Göçebe Yörüklerin köyü iken 1932 yılında satılan köy 9 hissedar tarafından satın alınmıştır.Bunlar Şakir YILMAZ, Mehmet SARIKAYA,Mustafa KOYUNCUve Mehmet KOYUNCU,Ramazan AKASMAN ve Süleyman YILDIRIM,Mustafa ÇOBAN,Mehmet ERTEPE,tarafından alınıp köy kurulmuştur.Köy AVLAN olarak ismini osmanlıdan beri taşımaktadır.1960 lı yıllarda GÖLTARLA olarak değiştirilmiştir.Avlan BELİ tarihte eşkiyalarca birçok soyguna tanıklık etmiştir.Günümüzde eşkiya mevzileri hala sapasağlam durmaktadır. Köy genel olarak "Avlan" adıyla bilinmektedir. Dolayısıyla yanında bulunan gölün ismide Avlan Gölü'dür. 1970'li yıllarda köylüye tarla kazandırmak maksadıyla göl kurutularak tarım arazisi olmuştur. Yıllarca köylünün nohut ekimi yaptığı bu alandan dolayı köyün ismi daha sonra bir değişiklikle Göltarla olmuştur. 2000'li yıllara gelindiği zaman göl alanı tekrar aslına yani göl statüsüne kavuşturulmak istendiği için tarıma kapatılmıştır. Bugün geçmişteki gerçek Avlan Gölü gibi olmasada göl su tutmaya başlamıştır.Köyün batısı ÇIĞLIKARA TABİATI KORUMA ALANI,KUZEYİ GÖL KORUMA ALANI,GÜNEYİ DOĞAL HAYATI KORUMA ALANIve DOĞUSU SEDİR ARAŞTIRMA ORMANI İLE ÇEVRİLİDİR.Toplam arazi 1830DEKAR olup istimlaklar dışında 1500DEKAR arazisi vardır.

  Kültür

  Köyde halkı tamamen yörük kültüründen gelmekte olup birçok geleneği hâlen yaşatmaktadırlar. Köy Antalya'nın sahil ilçeleri olan Kumluca, Finike ve Demre'nin yaz aylarında yayla olarak kullandığı Yeşilyayla Elmalı'nın ve civarının ana bağlantı yolu üzerinde olması hasebiyle hareketlidir. Köy yaylacıları ve anayol üzerinde bulunan kasaplarıyla meşhurdur. Sahilden gelip Elmalı'ya yaylaya veya pikniğe gitmekte olan yolcular ve yayladaki halk et ihtiyacını köylülerden oluşan bu kasaplardan sağlamaktadır.

  Coğrafya

  Antalya iline 134 km, Elmalı ilçesine 24 km uzaklıktadır.Finike ilçesine 40km dir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Karasal iklim hakimdir

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 179
  1997 184

  Köyün nüfusu yaz aylarında Kumluca, Finike ve Demre'den gelen yaylacılardan dolayı artmaktadır. Kışın ise yaylacılar kendi şahıslarına ait olan yayla evlerini kapatarak sahildeki evlerine geçmektedir.

  Genel olarak insanların yörük kökenli olması bu şekilde bir durumu yani yaylak-kışlak kavramını ortaya çıkarmıştır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ahmet Koyuncu
  2004 - Muharrem Sarıkaya
  1999 - Muharrem Sarıkaya
  1994 - Muharrem Sarıkaya
  1989 - İsmet SARIKAYA
  1984 - İsmet SARIKAYA

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi bulunmakta olup Gömbe'den getirilen su ile sağlanmaktadır. Köyde kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır. Aynı zamanda Ptt şubesi de yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.KÖY İMAR PLANI PROĞRAMA ALINMIŞ OLUP 2010 yılın da uygulanacaktır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Göltarla Köyü Elmalı Forum Tarih
Göltarla Köyü Samsat Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 5 Mart 2010
Göltarla İlköğretim Okulu Samsat Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş