Gölormanı Köyü Merkez Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Gölormanı Köyü Merkez Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Gölormanı Köyü Bilgileri - Gölormanı Köyü Hakkında - Gölormanı Köyü Tanıtımı - Gölormanı Köyü Resimleri


  Gölormanı Köyü, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:Merkez

  İl: Düzce

  Tarihi

  Köyümüz, yakınında bulunan Efteni Gölü ve orman ile içiçe bulunduğu için bu adı almıştır. Eski bir yerleşim yeri olarak bilinir. Osmanlı Devleti zamanında çerkeslerin bölgeye gelmesiyle yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmıştır. zamanla karadenizden gelen yerleşimciler tarafından mesken olarak kullanılmaya başlanmıştır.çerkezlerin köyde nesilleri bitmiştir

  Kültür

  Köyümüzde Türk gelenek ve görenekleri halen varlığını sürdürmektedir.

  Turizm

  Köyümüzün kuzey-batı sınırını oluşturan Efteni Gölü milli park statüsüne alınarak, özellikle barındırdığı kuş türleriyle ilgi çekmektedir. Yetkili kurumlardan alınan sertifikalar ile olta balıkçılığına da açılan göl doğal güzelliklerinin yanında balıkçılık sporuna meraklılar için de ideal bir ortamdır. Araçla veya yürüyerek çok kolay ulaşılabilecek mesafedeki Güzeldere Şelalesi ve ismi henüz duyulmamış diğerleri neredeyse her mevsim ziyaret edilebilir doğal güzelliklerimizdendir. Köye 40 km gibi mesafede bulunan birbirinden güzel yaylalar mevcuttur. Köy içinde konaklama imkânı henüz bulunmamakla birlikte diğer her türlü ihtiyaca cevap verecek imkânlar mevcuttur.

  Coğrafya

  Düzce merkezine 13 km uzaklıktadır. Bir tarafında Efteni Gölü diğer tarafında Karadeniz Ormanlarına has bitki örtüsü ile iç içe olan köyümüz doğal güzellikleriyle adeta bezenmiş durumdadır. 7 km uzaklıktaki Güzeldere Şelalesi, Dere Balık, Hıra, Pürenli, Balıklı yaylaları bu güzelliklerden bazılarıdır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1923
  2000 1748
  1997 1886

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve orman ürünleri işletmeciliğine dayalıdır. En yoğun üretimi yapılan ürün fındık olup, bunun yanında şeker pancarı, mısır ve tütün üretimi de mevcuttur. Köyde özel müteşebbişe ait 2 adet kümes ve 1 adet büyükbaş hayvan yetiştirme çiftliği mevcuttur. Köyümüzde 1 adet orman kooperatifi ve bünyesinde çalıştırılan atölye mevcut olup çevre köylerin de ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Köy halkına ait arazilerin çoğunluğunda ticari kavak yetiştiriciliği yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - ali osman BAŞAR
  2004 - Veysel Kalkan
  1999 - Bahri Dursun

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi kısmi olarak mevcuttur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, ADSL ve sabit telefon vardır.

  İle Uzaklığı: 10 km

  İlçeye Uzaklığı: 0 km

  Rakım:m

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Gölormanı Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gölormanı Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş